| TudorFox a întrebat:

Poti sa faci un dvd cu windows bootabil cu poweriso?

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Descarci fisierul ISO dorit
2. Introduci un CD/DVD corespunzator marimii fisierului ISO (pentru windows 7 si peste se foloseste disv DVD)
3. Pornesti programul PowerISO
4. La "Deschide" alegi fisierul ISO si va aparea continutul discului in panoul din dreapta (care se poate edita prin adaugare /modificare /inlocuire /stergere de fisiere)
5. La "Scriere" alegi viteza ceea mai mica si dai OK.

| TudorFox explică (pentru Bula):

Dau pe burn acum? https://imgur.com/a/DVkNcvR

| Bula a răspuns (pentru TudorFox):

Da.

| Bula a răspuns (pentru TudorFox):

Probabil ai incercat sa mai folosesti DVD-ul sau folosesti CD in loc de DVD.
Eroare poate aparea si daca discul este murdar sau zgariat.

| TudorFox explică (pentru Bula):

Am mai cumparat alt dvd, si tot asa

| TudorFox explică (pentru TudorFox):

67% bootable image

| Bula a răspuns (pentru TudorFox):

Incearca si cu DVD -R

Eroarea se intampla la aceeasi adresa sau la adrese diferite de scriere?

| TudorFox explică (pentru Bula):

Adica? Ce adrese de scriere?

| Bula a răspuns (pentru TudorFox):

In fereastra unde se afiseaza faza de activitate, in dreptul erorii scrie adresa unde s-a intamplat eroarea de scriere...
(in omaginea ta postata mai sus: (561-00000000 9b059b5c) )

| Bula a răspuns (pentru TudorFox):

Este imagine identica, respectiv adresa este acelasi.
Daca au fost cu ocazii si discuri diferite, atunci am suspiciunea ca inscriptorul tau are ceva problema.

| TudorFox explică (pentru Bula):

Adica? DVD-ul?

| Bula a răspuns (pentru TudorFox):

Mmmmdaa...
Exista un tip de defectiune cand cursorul capului de scriere nu se deplaseaza corect, se agata la un moment dat, ceea ce poate provoca asemenea simptom.

Incearca sa-ti faci un stick USB bootabil cu programul Rufus.

| TudorFox explică (pentru Bula):

Am facut, si nu a bootat

| Bula a răspuns (pentru TudorFox):

Trebuie sa ai grija de 2 lucruri:
- la scrierea stick-ului sa ai bifata casuta "creare disk bootabil", precum sisa alegi fisierul ISO potrivit
- in BIOS sa fie activate toate optiunile USB, precum si la ordinea de bootare primul sa fie stick-ul. Daca nu, poti alege stick-ul pentru bootare si din meniul de boot-are la pornirea calculatorului (tasta pentru Boot Menu apare afisat impreuna cu tasta pentru intrare in BIOS, pentru perioada scurta.

Totodata, cand boot-ezi de pe un disc de instalare windows, (la unele versiuni) prima data asteapta timp de 30-60 secunde APASAREA UNEI ASTE pentru a porni instalarea, altfel continuand boot-area de pe hard disk sau alt device bootabil.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Da se poate simplu si usor selectezi windowsul iso si dai la ardere

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Vezi daca windowsul e bun