| Th3Unknown a întrebat:

Poti schimba placa video la un laptop? De exemplu la un ACER Aspire 6530G merge? Dau funda repede!

Răspuns Câştigător
| JusTPauL a răspuns:

Da se poate schimba.
Din cate stiu e si dedicata placa video.

| Th3Unknown explică (pentru JusTPauL):

Deci o pot schimba? Sau nu e nevoie ca vream sa imi iau GTA IV si nu stiu daca ajunge placa.Raspunde plz.

17 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Recomandam un SSD! Cu laptop-ul nu poti jongla la fel de usor cum ai face-o cu un desktop.
http://laptopnews.ro/ssd-kingston-ssdnow-v200-mi-a-schimbat-viata.html

| Th3Unknown explică (pentru laptopnews):

De la cat la cat i-a marit procesorul si ce altceva i-a mai marit? Sincer nu am inteles decat ca faci economie si ca acelui om i-a schimbat viata.Help!

| laptopnews a răspuns (pentru Th3Unknown):

SSD-ul o sa iti creasca viteza de lucru. Nu foarte mult, dar vizibil.

| JusTPauL a răspuns (pentru laptopnews):

Sincer sa fiu nu sunt multumit deloc de el, 1300 ron pentru ce?
Pentru o memorie de 240GB? care functioneaza bine si transfera cu pana la 500MB/s. Pe mine nu m-ar ajuta chiar deloc si nici pe AgentulSecret007 nu cred ca l-ar ajutawinking

| Th3Unknown explică (pentru JusTPauL):

De fapt l-am primit, iar cel care l-a cumparat a dat 300 eur pe el adica 1300 ron.Stiu si vad care e treaba, dar nu stiu daca se poate schimba, adauga ghz la procesor si ram la video

| JusTPauL a răspuns (pentru Th3Unknown):

Poate vrei sa zici ca adaugi processor si placa video, rami ai suficenti
Dar sa iti bagi in pc sa il faci asa cum vrei sa iti mearga jocurile tari e nevoie cam de 800-1000 ron, eu zic sa mai astepti k acum nu se renteaza, in 2 ani iti iei un pc de 3 ori mai bun ca cel p care il ai.

| Th3Unknown explică (pentru JusTPauL):

Asa ma gandeam si eu, inainte sa primesc laptopul ma gandeam sa iau un ps3 sau xbox360 dar vad ca sunt pe cale de dispartitie, adica ma refer ca nu mai dureaza foarte mult si o sa apara ps4 sau xbox720.Atunci ma gandesc sa tin banii si sa imi cumpar o consola (de aia e consola ca sa joci jocuri).Iar laptopul sa il pastrez in timp (ca unul de servicu) si il mai updadez in timp.Mersi de pareri. Daca as putea ti-as da 10 funde.Noroc!

| JusTPauL a răspuns (pentru Th3Unknown):

Ok, mersi fainhappy Mult noroc in continuare!

| JusTPauL a răspuns:

laughing) na pay zi asa, mie imi merge gta 4 dar mai vreau k nu duce processoru,
spune-mi ce dotari are laptopul sa iti zic daca are rost sa schimbi placa

| Th3Unknown explică (pentru JusTPauL):

Machine name: PC-ACER

Operating System: Windows 7 Home Premium 32-bit (6.1, Build 7601) Service Pack 1

System Manufacturer: Acer, inc.

System Model: Aspire 6530G

BIOS: Ver 1. 00PARTTBLx

Processor: AMD Turion(tm) X2 Ultra Dual-Core Mobile ZM-82 (2 CPUs), ~2. 2GHz

Memory: 4096MB RAM

Available OS Memory: 3294MB RAM

Page File: 1411MB used, 5175MB available

DirectX Version: DirectX 11

Card name: ATI Mobility Radeon HD 4500 Series

Manufacturer: ATI Technologies Inc.

Chip type: ATI display adapter (0x9553)

DAC type: Internal DAC(400MHz)

Display Memory: 1898 MB

Dedicated Memory: 506 MB

Shared Memory: 1391 MB

Current Mode: 1366 x 768 (32 bit) (60Hz)

| JusTPauL a răspuns (pentru Th3Unknown):

Deci placa video e de 512? e ok dar, procesorul nu-ti duce, e sub cerintele minime, daca aveai Intel era la fix dar AMD e ceva mai slab si nu-ti duce, nu are rost sa iti schimbi placa video.
Alte intrebari?

| Th3Unknown explică (pentru JusTPauL):

Dar minimum merge adica la low? alta intrebare... Crysis merge? ma refer la Crysis 1 desigur.Iti multumesc.

| JusTPauL a răspuns (pentru Th3Unknown):

Gta nu merge nici la minim si iti zic si dc.
Cerinte minime processor Intel dual core de 2. 2Ghz iar tu ai AMD de 2. 2Ghz, dar la AMD jocul cere mai mult adica dual core 2. 4Ghz, deci nu are rost sa incerci.
Iar Crysis 1 e ok o sa-ti mearga bine, poate chiar si crysis 2 dar acolo cred ca o sa ai ceva probleme cu placa video, dar incearca n-ai nimic de pierdut. Baftawinking

| Th3Unknown explică (pentru JusTPauL):

Mersi.Si ultima intrebaaaaare>care este pretul unei placii bune in cat sa mearga astea noi (Battlefield 3, GTA 5, Skyrim, Assasins Creed...etc) daca chiar incape intr-un laptop ca al meu

| JusTPauL a răspuns (pentru Th3Unknown):

Battlefield 3 iti trebuie porcessor mai bun, GTA 5 processor+ placa viceo 1GB... Skyrim sa zicem ca iti merge dar si asta s-ar putea sa iti faca probleme...Assasins iti merge, Deci ai putea sa iti pui o placa video de 1GB una buna la 400 ron, te ajuta la jocuri dar la cele mai mari gen gta 5 nu-ti rezista processorul.

| Pe3 a răspuns:

Pai uitate pe site-ul http://www.canyourunit.com/ instalezi softwareul lor (varaianta din mijloc) si dupa vezi ce ti-ar trebui sa instalezi orice joc iti specifica ce procesor, placa video daca intrii o sa vezi