| dantiberiu a întrebat:

Problema grava de ce la orice windows, mai des la vista si 7 mi se blocheaza calculatorul, asta dupa o perioada de timp de 20 min, si se aude t, t, t, t, t, t din munitate(se blocheaza in sens ca si tasta si mouse-u nu merg, se aude snuetu descris si practic ingheata, si pana nu resetez se aude intruna si ramane blocat am ati radeon placa video x1550, placa de baza M2V-TVM, 2 gb RAM...inainte nu imi facea asa...procesor am un AMD athlon dual core 4800 + 64 x2 2.50 ghz, calculatoru e curat am scanat cu nod32 si avast si pe vista si pe 7 si sunt luna si bec.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Sasu îţi mai trebuie ceva RAM că poate ai multe aplicaţii ce lucrează în background şi alea omoară procesorul plus că mai mult ca sigur nu l-ai optimizat puţin(deşi se zice că nu îi cazul) mai ales dacă ai instalat NET Frameworck2 sau3 care deacă nu îi închizi serviciul ăla îţi omoară procesorul şi papă foarte multa memorie şi merge la fel de bine şi cu serviciul pe disablet, îţi spun asta din exparienţa proprie.Succes

| costyvas a răspuns:

Iti spun din start care e problema: procesorul. Ca idee, AMD'urile cu toate ca sunt ieftine si au fost candva bune in jocuri(relativ 2-3 luni pana sa scoata intele Dual Core), sunt extraordinar de proaste: nu stiu sa corecteze erorile(probabil ceea ce ti se intampla tie), nu au protectie la suprasarcina(se prajesc daca sunt supra solicitate), nu au viteza Cache(un AMD "puternic" are SLC de 2 MB, ceea ce inseamna cam cel mai mic de la Intel) si, frecventele nu sunt reale, un OC real nu se poate face(daca ai un Athlon la 2. 66 el merge la 1. 7 si OC se face, cica, prin modificare de jumperi = 0, pe cand la Intel, se face doar prin crestere de voltaj, ampertaj - ceea ce din legile fizicii, inseamna crestere de putere). Asadar, cu toate ca m-am lungit, recomandarea mea este sa iti schimbi CPU'ul(evident si placa de baza) - poti gasi ceva pana in 6-7 mil(ambele). Bafta

| mirceaman a răspuns:

Coduri originale pentru POST-ul standard IBM

1 beep scurt POST Normal – sistemul este OK
2 beep-uri scurte Eroare in timpul POST-ului – codul erorii este afisat pe ecran
Fara sunet Probleme cu placa de baza sau cu sursa de curent
Sunet continuu Probleme cu sursa de curent, cu placa de baza sau cu tastatura
Beep ce se repeta continuu Probleme cu sursa de curent sau cu placa de baza
1 beep lung si 1 scurt Probleme cu placa de baza
1 beep lung si 2 scurte Probleme cu placa video (MDA, CGA)
1 beep lung si 3 scurte Probleme cu placa video (EGA)
3 beep-uri lungi Probleme cu tastatura

Descrierea codurilor pentru POST-ul IBM

100 – 199 Placa de baza
200 – 299 Memoria RAM
300 – 399 Tastatura
400 – 499 Display-ul monocrom
500 – 599 Display-ul grafic/color
600 – 699 Adaptorul sau drive-ul Floppy
700 – 799 Co-procesorul Matematic
900 – 999 Portul paralel de imprimare
1000 – 1099 Portul alternativ pentru imprimare
1100 – 1299 Aparatura/portul asincron de comunicare
1300 – 1399 Portul Game
1400 – 1499 Imprimanta grafica/colora
1500 – 1599 Synchronous Communication Device, un adaptor sau un port
1700 – 1799 Hard-disc si/sau Adaptorul
1800 – 1899 Unitatea de expansiune (XT)
2000 – 2199 Adaptorul bisincron de comunicare
2400 – 2599 Placa video integrata (MCA)
3000 – 3199 Placa de retea (LAN)
4800 – 4999 Modemul intern
7000 – 7099 Cipul Phoenix BIOS
7300 – 7399 Drive-ul 3. 5″ Disk
8900 – 8999 Adaptorul MIDI
11200 – 11299 Adaptorul SCSI
21000 – 21099 Sistemul SCSI Fixed Disk si Controller
21500 – 21599 Sistemul SCSI CD-ROM

Coduri audio pentru BIOS ul AMI

1 beep scurt Un singur beep inseamna ca totul este OK! Daca totusi nu apare nimic pe exran, verifica monitorul si placa video mai intai. Daca totul este conectat inseamna ca placa de baza are probleme cu anumite cipuri. Poti incerca sa scoti alimentarea computerului pentru cateva minute si sa incerci iar. Daca tot nu functioneaza, trebuie sa-ti schimbi placa de baza.
2, 3 sau 4 beep-uri scurte Computerul tau are probleme cu memoria. Poti incerca sa scoti RAM-ul, sa-l cureti de praf si sa-l reintroduci. Daca RAM-ul e bun placa de baza trebuie schimbata.
5 beep-uri scurte Placa de baza are probleme. Poti sa incepi sa te gandesti la una noua!
6 beep-uri scurte Cipul de pe placa de baza care se ocupa cu tastatura (A20) nu functioneaza. Mai intai incearca o tastatura noua. Daca nu a mers cu tastatura noua, incearca sa inlocuiesti cipul daca nu este sudat pe placa de baza, daca este, schimba placa de baza.
7 beep-uri scurte Procesorul nu mai functioneaza! Schimba procesorul sau cumpara o alta placa de baza.
8 beep-uri scurte Placa video nu functioneaza.
9 beep-uri scurte BIOS-ul nu este functional. Reseteaza sau inlocuieste BIOS-ul
10 beep-uri scurte Problema cu CMOS-ul, toate cipurile ce au legatura cu CMOS-ul trebuiesc inlocuite. Poti sa te gandesti la o placa de baza noua.
11 beep-uri scurte Probleme cu cip-urile pentru memoria cache a placii de baza.
1 beep lung si 3 scurte Probabil ai pus de curand o memorie noua, deoarece aceast sunet indica o problema cu memoria.
1 beep lung si 8 scurte Probleme cu placa video. Incearca sa o reasezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi sa nu fie de la microprocesor.
Deschide unitatea si vezi daca nu sa dezlipit cooler-ul de microprocesor.
Verifica in bios daca ventilator functioneaza normal ( sa aiba aprox 2500-3500 rpm)

| caracterul123 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel dar doar cand intru pe youtube sau jocuri precum metin2 mie cineva mi zis ca nu intalez in c si alta varianta ca se incalzeste placa video... si eu am tot 2 gb RAM...