| dantiberiu a întrebat:

Deci am instalat acum 3 zile windows vista problema era ca ingheta calculatorul ori cand ma jucam ori cand navigam ori cand vizualizam, asta dupa aprox 15 min de la inceperea activitati. virusi nu aveam, am scanat.(cu avast si nod32+ kaspersky). Am luat un soft ce imi arata temperatura in timp real al unitatilor pc-ului erau mici pentru astfel de reactii (inghetarea).
Am calculator ce sunt sigur ca suporta vista si 7...AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4800+ 2.50ghz
Ram 2GB
Placa video 512 MB Asus EAX 1550, direct x 9 suporta
Hard 320 gb
Mi-a zis cineva ca e de la o placuta RAM.Am scos-o pe cea cu pricina si acum ingheata da mai rar.Deci efectiv.tot se blocheaza.inca un simptom ciudat se aude vreo 5-6 bip-uri sa zic inainte de inghetare. dar se aude si bip-uri in continu uneori.Stiti cumva care e problema.Se zicea ca ar putea fi de la cablu SATA de la hdd dar care e acela si cum fac sa schimb sau sa mut hdd-u la alt cablu thinking

1 răspuns:
| Riot a răspuns:

Trebuie sa stii exact cate bipuri transmite biosul, acesta este felul in care iti indica de unde vine problema.(Bios error codes)

Placile de ram trebuie sa fie identice,(aceiasi firma, aceiasi capacitate)

DAca sunt 5 bipuri scurte problema poate fi de la placa de baza.

6 bipuri problema poate fi de la cipul de pe placa de baza care controleaza tastatura, verifica cu alta tastatura, reinst. cipul.

Daca sunt 7 bipuri scurte este posibil sa ai probleme cu procesorul, in general cand se infeirbanta prea tare procesorul iti ingheata imaginea si sunetul, verifica temperatura acestuia daca este in parametri ideali.
Scoate capacul lateral de la unitate sa se raceasca mai bine si eventual daca ai posibiliatea monteaza niste coolere suplimentare in interiorul unitatii, de preferat sa aiba alta sursa de alimentare decat cea de la unitate.
Ar mai fi o sansa sa desfaci computerul si sa asezi din nou toate piesele si cablurile inclusiv procesorul, verifica daca mai are pasta termoconductoare intre el si cooler.
Nu cred ca problema este de la placile ram, problemele cauzate de acestea sunt diferite.

Intradevar, pc tau suporta windows vista, dar nu ai precizat de cand au survenit problemele, dupa instalarea noului windows?
Daca Pc tau mergea pe windows xp si nu aveai probleme atunci nu ezita sa il reinstalezi, windows vista si windows 7 conusuma multe resurse ceea ce reprezinta o problema pentru unele pc-uri mai vechi, am avut si eu un pc vechi pe care am instalat windows 7 si imi ingheta imaginea in timpul jocurilor.