| anonim_4396 a întrebat:

Procesorul AMD FX-6100 are 6 coreuri fizice sau cu hyper-threading?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

@AlecsR: Le coci mult? In majoritatea jocurilor, la frecventa stock, si-o ia de la i3 de ii merg fulgii. Daca te tine sursa/placa de baza/racirea sa il overclockezi pe la 4. 5GHz, o sa consume curent cit o locomotiva si tot nu faci mare lucru cu el. Asta nu inseamna ca e neaparat un procesor slab, doar ca e cu mult sub asteptari, iar performanta per Watt/Core e dezamagitoare.
@florin1979: Exact. La ce ai zis tu mai merita adaugat ca Windows 7 trateaza modulele ca nuclee individuale, astfel ca utilizeaza un six-core ca un tri-core. Cam acelasi lucru il face si cu Hyper-Threading-ul de la Intel, dar asta e alta poveste deja...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pana la urma, ce imi recomanzi? AMD Phenom II X4 965 (cu siguranta tras de la 3.4 la 3.8, am un dita mai coolerul) sau AMD FX-6100? Si exista vreun program de anulare a limitarii Windowsului? Cau eu 7 am.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu aveam aceeasi dilema ca tine si un buget relativ elastic si generos pentru placa de baza/procesor/ram, eventual carcasa si sursa, cooler CPU noi daca era cazul (pina spre 2000 RON, chiar mai mult). Dupa vreo doua saptamini de sapat pe net prin review-uri, decizii si indecizii, am trecut frumos la Intel - i3 2120, GA-B75M-D3V, 2*4 GB DDR3, pastrind carcasa (Nexus Caterpillar), coolerul procesor (Scythe Katana 3) si sursa (Sirtec 400W). Am iesit aproape la juma' de pret, sistemul e MULT mai rece decit ar fi fost pe AMD si consuma mult mai putin curent, se misca extraordinar (am adaugat si un SSD pe SATA3, platformele cu AMD au probleme cu SSD-urile, gasesti tone de topice pe tema asta) si am mai ramas si cu bani. A, da, am adaugat si un Xonar DS, merita cu virf si indesat sa faci o investitie de genul asta.
P.S. Oricit de fan AMD ai fi, daca nu faci encodari sau sa folosesti softuri stiintifice LA GREU, i3 3220 e momentan cea mai inteleapta alegere pentru procesor in jurul a 6 milioane - iesi mai ieftin per total ca gasesti placi de baza stabile si cu dotari OK in maxim 350 RON.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

1. Nu vreau sa te plictisesc cu topicul asta.
2. No offence, nu sunt neaparat un fan AMD, stiu ca se incalzesc mult prea tare, dar sincer as opta pentru un i7, daca tot imi iau Intel, care costa peste 10 milioane (la 3770k ma refer). Bine, pentru BF3 conteaza sa ai placa video mai buna decat procesor top-noch, dar asta e alta problema. As spune AMD pentru ca sunt ieftine, fac aceeasi treaba pe care o fac Intelurile, doar ca la juma' de pret, si na, se incalzesc, dar de asta exista un cooler care aproape imi iese din carcasa la cat de mare e! Oricum, mergeam pe 8 GB de RAM si imi luam placa video din Anglia, ca tot trec pe-acolo. Sau iau placa video din Anglia... Ma rog, tot vreo 20 de milioane am si eu buget, asa ca n-ar trebui sa fie o problema daca aleg un AMD in loc de Intel, nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Nu e deloc plictisitor, chiar ma pasioneaza subiectul.
2. E mit treaba cu incalzitul, faptul ca se incalzesc mai mult decit Intel nu inseamna ca se incalzesc "prea tare" iar de ars nu poate fi vorba, ca intra protectia (am avut un x2 4000+ dus in 2. 5GHz in carcasa mentionata mai devreme si vara asta mi-a atins 65 de grade si i-a intrat automat protectia de mai multe ori, reducind pe la 1. 2GHz frecventa, dupa care i-am scos si eu overclockul, ca nu avea sens sa il chinui si mai ales sa imi pice framrate-ul de-aiurea in timp ce ma jucam).
Daca nu encodezi la greu sau sa procesezi poze RAW masiv/lucrezi panotaje sau alte chestii care necesita procesarea a cantitati imense de date, i3 e best bang for the buck cind vine vorba de joace si daily use.
Apropos de BF3, l-am jucat cu i3-ul si cu HD 4770-ul pe care il am de prin 2009 la very high - 1280X1024 - mi-a mers cursiv. Pe Ultra se cam inneca, e de inteles, eu ma asteptam sa se innece pe la Medium asa...
La bugetul asta nu e bai daca mergi pe AMD, dar o sa ai furnal dupa aia - cel mai bine ar fi sa mergi cum am mers eu pe i3-B75 si sa bagi musai un SSD in sistem. Ala e miezu', un hard disc clasic iti tine pe loc si un i7 de 1000 EUR doar procesorul...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Oricum, faza cu calculatorul va intra in vigoare doar prin vara (sunt clasa a 8-a, cred ca stii senzatia...) si chiar fac encodari la greu, am un PS3 si codez filme FullHD 3D... valeu! Cu OC mi-a atins Core2Duo-ul pe care il am acum (E7200) 60 de grade la 25 grade celsius temperatura ambientala, deci problema. AMD-ul ma astept sa se incalzeasca, dar nu o sa fac overclock decat peste vreo 3 ani cand probabil o sa apara 8-core-urile fizice, cu hyper-threading la 16. Mersi de faza cu SSD-urile, o sa o tin minte. Dar pe procesorul pe care il ai tu acum, poti sa faci hyper-threading la 4? Am auzit ca se poate din stock.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, normal, are HT activat, deci 4 nuclee virtuale (4 apar si in task manager, la fel cum apar 2 la Pentiumurile 4 Northwood alea vechi de prin 2002, primele procesoare pentru desktop cu HT). Daca iti iei AMD acum si nu faci OC tot acum, peste 3 ani o sa fie ca o Dacia Lastun la care faci chip tuning... doar ca nu are nici un chip.
P.S. Ia o carcasa AERISITA. Sugerez un HAF 912 Plus, ca tot e la oferta la garaj zilele astea - http://www.pcgarage.ro/carcase/cooler-master/haf-912-plus/.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersi mult, un quad-core la 3, 3 ar fi super misto...

9 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Are 3 module in fiecare modul existand 2 nuclee, este un fel de hyper-threading fizic!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Are 6 core-uri si foloseste multi-threading.Este construit pe arhitectura Bulldozer de la AMD.Dar este slab daca vrei sa folosesti single-threading.A fost proiectat special pentru gaming hardcore.