| Ingognito a întrebat:

Recent mi-a cumparat o unitate care are sistemul de operare linux (ubuntu) si in timp ce face am update de la 14.04 la 16.04 PC si-a dat restart si primesc eroare acum, ma baga doar pe consola, aveti idee cum sa rezolv? Daca le spun celor de la care l-am cumparat il pot face cu garantia?

5 răspunsuri:
| ALEXXXL19 a răspuns:

Linux o prostie se aude ca ar merge fara probleme pe ori ce pc/laptop dar nu e asa mie pe un laptop Hp 25 g3 (laptopul nu avea sistem de operare la cumparare)nu mi-a mers nu imi gasea drivere sau pe un pc astrok, bagati windows chiar daca ai mai multe de facut e mai sigur usor de instalat si e mult mai usor de operat cu erorile care le da si la intrebarea ta normal da ar trebui ca nu e din cauza ta dar stai sa o eroare de asemea fel apare din mai multe motive netu poate. intreaba suna sau du-te personal si intreaba poate sa te rezolve e de datoria lor daca nu returneaza inapoi

| doctorandus a răspuns:

Garantia se da pe hard, nu pe soft, iar Ubuntu costa 0 lei si 0 bani.

Ce poti face: descarci un CD cu Ubuntu de pe https://www.ubuntu.com/download/desktop si il instalezi din nou.

Daca vrei sa incerci sa-l recuperezi pe cel vechi, foloseste urmatorul script:

sudo apt-get -f install
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get dselect-upgrade
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dselect-upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get dselect-upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get -f install

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

A, da, daca Ubuntu nu mai gaseste o partitie anterioara, nu mai booteaza. In acest caz monteaza pentru scris si citit partitia / si scrie:

sudo nano /etc/fstab

si pui un # in fata tuturor partitiilor, cu exceptia / si /boot.

Pe urma apesi Ctrl-O, salvezi, apesi Ctrl-X si dai comanda reboot.

Incearca sa scrii : sudo lightdm start si apesi enter. Daca nu merge cel mai bine e sa descarci Ubuntu 16.04 si sa faci un USB/DVD boot-abil cu el si reinstalezi sistemul. Daca vrei si Windows iti recomand sa faci dual-boot, astfel vei avea si Windows si Ubuntu. Cand porneste calculatorul alegi ce sistem vrei sa folosesti. Ca sa faci dual-boot in cazul tau mai intai trebuie sa instalezi Windows, se poate si Ubuntu, dar e mai complicat. Dupa ce ai instalat Windows asigurate ca ai doua partitii (C si D). Introdu in calculator un DVD/USB cu Ubuntu. Boot-eaza de pe el si urmeaza instalarea. Cand ajungi la partitii pastrezi partitia cu Windows, faci o partitie ext2, 3 sau 4 punct de montare / si una linux swap in functie de memoria ta ram. Astepti pana se termina instalarea si ai dual-boot cu Windows si Ubuntu. Poate nu te intereseaza dual-boot, dar chiar nu merita sa renunti la Ubuntu in favoarea Windows-ului. Ubuntu este sursa deschisa. E foarte customizabil: poti sa-l transformi in orice, chiar si in mac. Ai la categoria software o gramada de programe, alternative.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ALEXXXL19):

Linux nu e nicio prostie, doar ca e pentru cei care se pricep.
garantia si personalul ala nu are nicio datorie sa il rezolve la probleme de soft cauzate de faptul ca nu stie sa utilizezte linux ul.