| VladFast a întrebat:

m-am hotarat sa schimb Sistemul de operare, in loc de Windows sa pun Linux Ubuntu 14.04, dar am cateva intrebari:
1.Merita sa ma 'mut' pe Ubuntu?
2. Ubuntu este facut pentru jocuri sau doar pentru programare?
3.Ca sa instalez Ubuntu trebuie sa il bootez pe CD/USB?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ubuntu este un alt sistem de operare. Ce-ti merge pe Windows nu-ti va merge pe Ubuntu. Sunt anumite programe si jocuri care au corespondent si pe Ubuntu. Dar in majoritatea nu deoarece este un sistem gratuit si nimeni nu investeste pe un asa sistem. Mai sunt unii (putini) idealisti. Sunt alte comenzi, alt mod de lucru. Ca sa poti lucra pe Ubuntu iti trebuie un curs in prealabil si sa uiti aproape tot ce ai invatat pe Windows. Si, da. Se instaleaza tot de CD.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ubuntu este o mizerie comercială ce face lumea open source de rușine prin politica dezvoltată de deținătorii lui și anume Canonical.NU asta înseamnă sisteme GNU Linux.Nu crezi? Aruncă un ochi aici:
http://distrowatch.com/index.php?language=RO
Aici este spuma linux-ului.GNU Linux NU este Ubuntu, așa cum eroant credeți toți.
Jocurile.Da sunt jocuri necomerciale sau ce le poți cumpăra, și pentru Ubuntu, dar cele de Windows nu vor rula pe Ubuntu, că sunt comerciale, iar Ubuntu este un sistem open source ce nu știe rula exe-uri comerciale(de fapt nici un exe), dar comercializat adică stricat cu bună știință de la versiunea 11.10 în sus.
Succes

| al3xander a răspuns:

Ubuntu este o distributie bazata pe linux. este foarte usor de folosit, majoritatea sunt programe gratis si le poti accesa dintr-un manager (de acolo instalezi, dezinstalezi, downloadezi etc.). este foarte usor de folosit, nu este atat de complicat cum era odata (sa instalezi programe din linia de comanda de exemplu). tutoriale gasesti pe internet o gramada. esti aproape imun in fata virusilor (sunt foarte putini virusi pentru linux si infectiile sunt foarte rare deci nici de antivirus nu ai nevoie). ca sa instalezi ubuntu sunt mai multe metode. poti sa faci un DVD si sa boot-ezi de pe el http://www.ubuntu.com/download/desktop/burn-a-dvd-on-windows poti sa faci un stick USB http://www.ubuntu.com/download/desktop/create-a-usb-stick-on-windows
poti sa il incerci fara sa-l instalezi (se instaleaza in RAM fara sa afecteze HDD-ul calculatorului) http://www.ubuntu.com/download/desktop/try-ubuntu-before-you-install
un dezavantaj este ca jocurile pentru windows nu merg pe ubuntu

| luKian24 a răspuns:

Prietene Windows XP cel mai bun pentru jocuri si cel mai bun la toate capitolele.

| MYK3 a răspuns (pentru luKian24):

Țin sa te contrazic, incepand cu 2014 orice joc lansat necesita cel putin Windows Vista, unele chiar Windows 7

| luKian24 a răspuns (pentru MYK3):

Nu este adevarat.Merg toate jocurile daca ai cerintele necesare.Pe vista si 7 unele jocuri nu merg si chiar daca merg nu merg asa bine.winking