| RxTx a întrebat:

Repară cineva acumulatori de laptop in România?
Că aș avea 2 laptop-uri pe care le-am lăsat descărcate 2 ani si nu prea aș da 200 lei pe un acumulator nou, dar aș da să zicem 70 lei să il desfacă să identifice care dintre celule refuza să se mai încarce pentru că așa am eu o presimțire că nu toate celulele s-au dus la gară ci doar una singură.
Eu nu am avut "SUCCESURI" când am mai încercat eu personal să înlocuiesc celulele din acumulatorii laptopurilor (o dată pentru că sunt sudați cu un aparat de sudură special de niște lamele de nichel, plus faptul că eu cred că acel procesor care se află in acumulatori a fost învățat să refuze să mai funcționeze după ce descoperă că acumulatorii au fost desfăcuți chiar și pentru o singură secundă așa că ar trebui respectată o anumită procedură care face ca procesorul respectiv să nu rămână nici o micro secundă fără tensiune de loc sau cine se ocupă ar trebui să aibă softul pentru rescrierea procesorului respectiv pentru că acumulatorul are o mufă de date el comunică printr-o serială si poate fi citit chiar și programat pe acolo, cine se pricepe să ii facă o imagine înainte șă ii schimbe celulele.)
Stiți cumva dacă există în România cineva care să se ocupe cu reparrea acumulatorilor de laptop!?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Man sigur costa mai mult de 200 de lei sa repari o baterie de laptop indiferent de cat are capacitatea, pentru ca se inoiesc toate celulele, se testeaza etc, nu se umbla cu jumatati de masura.
Eu as cumpara un acumulator nou!

| Wr3nch a răspuns:

Nu se complica nimenica itinia timp cat nu face.

| Frank51 a răspuns:

Găsești baterii aftermarket foarte ieftine și cu capacitate mai mare decât cea originală, la producătorul Green Cell. Eu am cumpărat o baterie nou nouță cu capacitate 4400Mah( cea originală era 2200Mah), cu 120 lei. Are cu 4 celule în plus. Mă ține bateria 5 ore acum, cu cea veche mă ținea 2 cu indulgență. Mi s-a părut extrem de ieftin și bun.

| NisipLaMare a răspuns:

Salut, nu merita reparati acumulatorii de laptop.
Merita reparati acumulatorii la bicicleta electrica sau la trotineta electrica.

| mateicorvintech a răspuns:

Din pacate iesi mai ieftin sa cumperi alt acumulator.

O alternativa ar fi sa iti cumperi tu 6 celule 18650 si sa le inlocuiesti. problema este ca iti trebuie aparat de lipit in puncte.

Dar si asa, 6 celule 18650 tot te ajung 100 ron pe putin, sau 200 daca iei unele bune. Plus timpul tau liber.

| RxTx explică (pentru mateicorvintech):

Am multe laptop-uri in acesta situatie eu personal am 12 bucati
altii de prin familia mea au 3 sau 2 sau 1 bucati in aceeasi situratie
asa ca eu daca as vrea sa le chimb doar un singur element
sau macar sa mi-le desfaca cineva in mod profesional si sa verifice elementii asa ca as fi dispus sa platesc ca mie nu imi iese partea cu plasticele carcasele se umfla nu mai pot sa le inchid.
intr-un timp am cumparat multe lapto-uri din Germania ca le-am gasit foarte ieftine si acum am uitat de ele mi-a fost lene sa le mai incarc. le-am incercat acum si vad ca sau dus acumulatorii
asa ca as plati pe cineva sa le desfaca acumulatorii si sa le faca o diagnoza si daca este un elemnent maxim 2 elementi atunci sa ii schimbe