| RoyDupuis a întrebat:

Cred ca procesorul are ceva probleme... As vrea sa cumpar altul, insa nu stiu dupa ce caracteristici sa ma uit si nu stiu ce trebuie sa aleg, tinand cont ca vreau sa trec de la XP la Win 7. Am PC Desktop.
http://www.imagebam.com/image/eabdf7363096347
funda pentru cel mai bun si detaliat raspuns.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Am inteles. Atunci, mergi nimim pe un Intel e8400, sau daca vrei performante mult mai mari, un quad core rezolva problema. http://www.okazii.ro/......a164358344

Bft!

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Tine procesorul. Suporta fara probleme windows atat pe 32, cat si pe 64 biti, dar aici intervine memoria ram. minim 2gb pentru x32, minim 4gb pentru x64, si o placa video cat mai decenta, minim 256mb. Cu un cpu nu poti sa ai probleme numai decat in momentul in care se supraincalzeste ( praf/pasta uscata/racire necorespunzatoare ) deci in functie de cata memorie ram ai, instaleaza-ti windows-ul.
Bft!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Da, stiu ca pentru win 7 am nevoie de memorie, dar nu asta e problema. eu lucrez mai mult cu editare foto si video, iar mai devreme mi-ai raspuns ca procesorul e de vina pentru imaginea sacadata. asta ma intereseaza mai mult decat schimbarea windows-ului. as vrea sa stiu ce procesor mi-ar trebui si cat ar costa, unul compatibil cu placa de baza D946GZIS.

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles. Atunci, mergi nimim pe un Intel e8400, sau daca vrei performante mult mai mari, un quad core rezolva problema. http://www.okazii.ro/......a164358344

Bft!