| GroparuVesel a întrebat:

Sal TPU.Am mare nevoie de ajutor! Imi merg jocurile greu(cu lag screen) si nu stiu care e cauza.Am procesor Intel Celeron 2.53 (1 CPU) Ghz, placa video Intel G41 Express Chipset(256mb),1 GB RAM si as vrea sa am unul bunicel ( sa nu imi mearga cu lag la chiar toate jocurile, macar LoL sa imi mearga fara lag si restul' ma descurc ).

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ps: nu se merita sa investesti banutii pe care ii ai in acel pc. in cel mai bun caz, strangi macar 600 lei(daca ai hdd si dvd rom sata) sis chimbi platforma.

| GroparuVesel explică (pentru sltlp):

Daca am bani, fac ce vreau(pot) cu eitongue

| ROB3RT89 a răspuns:

Tu in 2012 ai procesor celeron(single core) si te plangi ca iti merg jocurile prost? Hai sa fim seriosi! Jocurile din ziua de azi cer procesore i5 pe high si cel putin core 2 duo pe low repectiv mediu! Cred ca ar fi cazul sa faci un upgrade major la pc, sau te multumesti cu jocurile lansate pana in 2006!

| GroparuVesel explică (pentru ROB3RT89):

Parintii mei nu le prea au cu calculatoarele, prin urmare nu o sa imi cumpere ceva mai bun...trebuie sa ma descurc cu ce am.Am economisit o suma de bani special pentru calculator, dar nu stiu cat ar fi un AMD Athlon x 2 sau un dual core.Stii cam cat ar costa?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru GroparuVesel):

Depinde de unde il cumepri si pe ce socket! De exemplu dual core bunicel e si 300 ron! Dar decat sa dai 300 ron pe un Intel pentium 4 dual core sau 500 ron pe un core doi duo, mai bine optezi pentru un Intel core i3, dar e pe sokcet 1155, tu banuiesc ca ai pe 775 lga daca ai zis ca ai inte celeron...ps un amd specificat de tine e in jur de 230-260 ron.

| GroparuVesel explică (pentru ROB3RT89):

Da,am 775 LGA.Ce ar fi bun pentru el? ( cu 2 nuclei sau nu, putin mai ieftin, dar bunicel pentru jocuri )

| ROB3RT89 a răspuns (pentru GroparuVesel):

Intel pentium 4 dual core, core 2 duo sau quad core, depinde acum si cat vrei sa investesti!

| GroparuVesel explică (pentru ROB3RT89):

Vreau sa investesc cat mai putin, dar sa fie bunicel.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru GroparuVesel):

E alegerea ta, opteaza pentru un Intel pentium 4 dual core!

| evaziv a răspuns:

Placa video iti produce lag este prea prea slaba.