| Adytza551 a întrebat:

Am o problema foarte mare.Ieri dimineata m-am hotarat sa imi schimb sursa la PC deoarece huruia foarte tare.i-am montat o sursa care o aveam si merge foarte bine.Dar partea rea este ca atunci cand pornesc PC-ul nu mai imi citeste HDD-ul imi apare aceasta eroare : (reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key) vreau sa precizez faptul ca:cablurile sunt bine impinse, am dat restart la bios, am incercat sa instalex windows xp dar nu merge datorita faptului ca nu imi mai citeste HDD
Cand incerc sa instalex windows xp totul bine pana cand scris jos : Starting windows : si imi apare eroare spunandu-mi ca nu am conectat HDD si sa apas F3
Va rog frumos ajutati-ma am in acel HDD proiectul pentru atestat si nu mai am de unde sa-l iau iar crying!
Va multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Man daca calc nu-ti vede hardul asta ce inseamna? Inseamna ca ori nu ai hardul conectat la sursa, ori ca e dus, pur si simplu s-a stricat, ori ceva s-a intamplat cu placa de baza cum am mai spus.Ca sa vezi exact cum stai uite cum faci.Deschizi calculatorul dar scoti cablu care alimenteaza cu curent hardul.E un cablu cu o mufa alba cu 3 pini daca e hard ATA, iar daca ai hard SATA e ceva mai mica mufa de alimentare.In sf iti trebuie un aparat de masura si verifici daca vine curent pina la mufa ce conecteaza hardul.Trebuie sa ai undeva cam 5 sau nu mai stiu exat 10 sau 15 V masurat intre cei 3 pini.Asa afli daca ai curent de la sursa spre hard. Daca ai curent atunci hardul nu mai e bun, l-ai ars asa cum am spus.Cind calc iti spune ca nu ai hard pai nu ai e clara, hardu e dus sau nu e conectat.Din ce spui e conectat.Acum nu stiu ce inseamna pentru tine conectat.Hardul trebuie conectat cu 2 cabluri, una de date si altu pentru curentul ce vine de la sursa.Scuza-ma ca spun dar nu stiu cit te pricepi de aia spun asta. Daca ai conectat ambele cabluri si exista curent de la sursa la hard arunca hardul ala si nu te mai plinge. Daca as fi putut tias fi dat eu un hard moca, am si n-am ce face cu ele.Dar nu am cum sa iti trimit. Daca tu nu ai nimic pe un hard absolut nimic, sa zicem ca e nou, calc til vede omule, tu pricepi asta? Adica daca e gol gol absolut si e si nou sau vechi zii cum vrei calc nu iti mai da mesajul ala ca nai hard.Ce vezi tu aici neclar nu stiu.Asta iti si spune sa pui un device de pe care calc ar putea boota.Si acem device este un hard, un dvd si asa mai departe.Deci calc nu-ti vede hardu pentru ca e terminat clar.Ce nelamurire ai spune mai clar.Deci aia e calc daca ai hard nou nu-ti va spune mesaje de genul ala.Incearac sa instalezi un wind dar plecind din bios sa vezi ce spune si dupa mai vorbim.Asa se instaleaza un wind din bios nu povesti.Acolo nu mai ai ce spune ca stai sa vezi co pati.Instaleaza asa din bios si vezi ce spune. Dupa revino cu ceva amanunte dar mai clare.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai ars HDD-ul. Asta e s-a intamplat poate fara sa vrei.Sau placa de baza se poate sa fie ceva cu ea. Pune si incearca alt hard si vezi daca il vede.Ia un hard de la cineva chiar daca nu instalezi nimic pe el tot trebuie sa til vada. Daca il vede inseamna ca hardul tau s-a dus. Daca nu-l vede placa de baza are probleme. Poate ai atins ceva pe acolo ai facut scurt chestii de genul asta.Se mai intimpla.

| SanduINFINITE a răspuns (pentru relian):

Cum sa-ti vada hardul mai omule daca chiar nu ai nimic pe el e gol scrie reboot and select proper boot device dar daca ai win7 il vede

| relian a răspuns (pentru SanduINFINITE):

Man daca calc nu-ti vede hardul asta ce inseamna? Inseamna ca ori nu ai hardul conectat la sursa, ori ca e dus, pur si simplu s-a stricat, ori ceva s-a intamplat cu placa de baza cum am mai spus.Ca sa vezi exact cum stai uite cum faci.Deschizi calculatorul dar scoti cablu care alimenteaza cu curent hardul.E un cablu cu o mufa alba cu 3 pini daca e hard ATA, iar daca ai hard SATA e ceva mai mica mufa de alimentare.In sf iti trebuie un aparat de masura si verifici daca vine curent pina la mufa ce conecteaza hardul.Trebuie sa ai undeva cam 5 sau nu mai stiu exat 10 sau 15 V masurat intre cei 3 pini.Asa afli daca ai curent de la sursa spre hard. Daca ai curent atunci hardul nu mai e bun, l-ai ars asa cum am spus.Cind calc iti spune ca nu ai hard pai nu ai e clara, hardu e dus sau nu e conectat.Din ce spui e conectat.Acum nu stiu ce inseamna pentru tine conectat.Hardul trebuie conectat cu 2 cabluri, una de date si altu pentru curentul ce vine de la sursa.Scuza-ma ca spun dar nu stiu cit te pricepi de aia spun asta. Daca ai conectat ambele cabluri si exista curent de la sursa la hard arunca hardul ala si nu te mai plinge. Daca as fi putut tias fi dat eu un hard moca, am si n-am ce face cu ele.Dar nu am cum sa iti trimit. Daca tu nu ai nimic pe un hard absolut nimic, sa zicem ca e nou, calc til vede omule, tu pricepi asta? Adica daca e gol gol absolut si e si nou sau vechi zii cum vrei calc nu iti mai da mesajul ala ca nai hard.Ce vezi tu aici neclar nu stiu.Asta iti si spune sa pui un device de pe care calc ar putea boota.Si acem device este un hard, un dvd si asa mai departe.Deci calc nu-ti vede hardu pentru ca e terminat clar.Ce nelamurire ai spune mai clar.Deci aia e calc daca ai hard nou nu-ti va spune mesaje de genul ala.Incearac sa instalezi un wind dar plecind din bios sa vezi ce spune si dupa mai vorbim.Asa se instaleaza un wind din bios nu povesti.Acolo nu mai ai ce spune ca stai sa vezi co pati.Instaleaza asa din bios si vezi ce spune. Dupa revino cu ceva amanunte dar mai clare.

| shannygelu a răspuns:

Schimbi in bios first boot hdd si daca e ars descarca un windows live il pornesti cu windows live si salvezi pe un stick ce ai de salvat din pc

| Generalul a răspuns:

Vezi sa nu fi cazut sau sa se fi miscat jumper-ul de pe HDD si sa nu mai fie pe master. O alta posibilitate ar fi ca sursa ta veche sa nu aiba suficienta putere si pentru hard, poate ai instalat mai multi consumatori. Daca schimbi sursa nu trebuie reinstalat win, merge cel dinainte. Scoate de la alimentare cd/dvd drive-urile si incearca sa pornesti normal pc-ul. Daca asa vede hardul inseamna ca iti trebuie o sursa noua, preferabil de 550/600w in sus.

| fabilescu a răspuns:

Prin faptul ca ai resetat biosul ai umblat si la setarile hardului.intra in bios si modifica ceva pe acolo.hardul sa fie first device boot etc etc