| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU, de ce mi se incinge cam repede laptopul? Ma joc call of duty 2 si dupa 2 misiuni sau 1 si jumate se opreste.Ce sa fac?

7 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Du-l la curatat de praf la o firma specializata, cumpara un cooler, evita sa-l folosesti in mediu unde e praf( nu sta in pat cu el, pe perna, antreneaza particule de praf si fulgi ).

| mariusmorariu a răspuns:

Cumparati un cooler pentru laptop si nu se va mai incinge http://bit.ly/1n0PIOb (link prin afiliere)

| anonim_4396 explică (pentru mariusmorariu):

Si cum il montez?

| mariusmorariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pune peste si se prinde in doua cleme nu e mare inginerie. in poti da jos cand vrei tu

| Bogdanღ a răspuns:

Mai usor, fara costuri mari : Cu aspiratorul cureti toate aerisirile de la laptop( pe unde da aerul cald si pe dedesubt deoarece pe acolo intra praful, noroi, etc.) sau cu aerul comprimat prin teava care vine cu el cand il iei de la kaufland / real/ auchan. Daca vrei sa nu te chinui cu toate prostiile astea mai des poti cumpara un cooling pad/stand/place/cum li se mai zice (in jur de 100 lei) care ajuta la racire.

| Fishing a răspuns:

Se inchide laptopul cand te joci? trebuie sa-ti iei un fel de aparat care se pune sub laptop care ventileaza laptopul,(nu stiu cum se cheama). Caci fiecare de incalzeste, nu setezi pe power saver ci pe balanced ca sa consume cat mai mult pentru performanta.Pana iti cumperi aparat din ala pune-l pe masa sau pe un bloc de desen (neted), nu pe pat caci trage praf.N-ar strica sa-ti cureti elicea din laptop caci are praf si nu face fata.

| sorindreamer a răspuns:

Daca e un laptop care duce grafic si cpu si ducea efort pana acum, du-l la curatat de praf in interior si schimbat pasta termoconductoare pe chipseturi. tine-l pe o suprafata neteda, nu pe o patura, ia si un cooler pentru laptop cu un ventilator de 160-200 mm