| Niculae_Luci_1997 a întrebat:

Sal TPU vreau sa stie ce sursa sa aleg sistemul meu este compus din Intel i3 3220, gtx 650 ti 2gb gddr5, 4gb 1600 ddr3, si 3 hdd 2ide 1 sata total 500 gb

1.Sursa Segotep SG-500AE 500W
http://www.sigmanet.ro/Segotep-500W-SG-500AE--id60409

2.Sursa Corsair VS450 450W
http://www.sigmanet.ro/sursa-corsair-vs450-450w

3.Sursa Spire BlackEagle 450W V2.31 ATX
http://www.sigmanet.ro/Spire-BlackEagle-450W-SP-ATX-450W TB-PFC-2--id69161

4.Sursa Sirtec HPC-500-G12S 500W
http://www.sigmanet.ro/Sirtec-500W-HPC-500-G12S--id50600

Daca vreti sa imi recomandati alta sursa cu pret pana in 170 le 180 lei MAXIM va rog sa o faceti pe siteul sigmanet nu pe eMAG nu pe pcgarage pentru ca nu voi lua de acolo doarece in afara de sursa mai iau si alte acesorii ( boxe, tastarura etc) si voi lua de acolo.

eu ma gandeam la Sursa Spire BlackEagle 450W V2.31 ATX
dar daca nu se merita diferenta de bani si corsair ul este la fel de bun il voi lua pe acela.

Astept opinia voastra.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Sirtecu' fara indoiala. RatDumi are dume in program, nu stiu ce a fumat de viseaza 750W.
P.S. Nu te complica aiurea cu 3 harduri, fa-le vint si ia unul singur sau, mai bine, 1 SSD+1 HDD.

| Niculae_Luci_1997 explică (pentru KodrutZ):

Mersi o sa iau sirtecu, si nu prea pot sa iau acum hdd sau ssd deoarece nu vreau sa mai scad din bugetul de la placa video sau procesor un hdd o sa iau luna viitoare probabil unu de 500 gb este destul pentru mine si ssd... probabil cand o sa am niste bani.
mersi de sugestie

| KodrutZ a răspuns (pentru Niculae_Luci_1997):

Ideea e sa nu te miri ca o sa mearga ca o cizma cu 3 harduri, mai ales ca banuiesc ca o sa ai 3 independnte, fara nici un RAID. In rest, numai de bine, da' sa stii ca 8 GB ram ar merge ca unsi. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Niculae_Luci_1997):

Oh, da, si inca o chestie - un Sirtec de 400 iti tine sistemul ala fluierind, eu am ceva similar (i3 2120, 2 bete de DDR3, HD 4770 overclockat la maxim in Catalyst, SSD+HDD, placa de sunet Xonar DS, 2 venturi de 12 pe carcasa, uneori chiar si 4 device-uri conectate pe USB simultan), iar in full load imi papa maxim 175 W cu tot cu monitor (nu zic povesti, asta zice softul de monitorizare al UPS-ului, si chiar are dreptate, ca am mai avut si alte sisteme conectate la el si monitorizat consumul).

| Niculae_Luci_1997 explică (pentru KodrutZ):

Wow asa putin 175 w deci al meu cred ca consuma mai putin a si 8 gb memorie da stiu dar deocamndata nu am bani probabil nu luna viitoare ca astunci imi iau hdd peste 2 luni o sa imi iau inca 4 gb a si trebuie sa fie acelasi model sau trebuie sa fie doar la aceiasi frecventa?

| KodrutZ a răspuns (pentru Niculae_Luci_1997):

La tine probabil ca placa video papa ceva mai mult decit 4770-ul, dar nu cu foarte mult, ca doar e lansata la vreo 3 ani si ceva dupa a mea... iar procesorul e oleaca mai eficient ca al meu (ce spume am facut ca mi-am facut upgrade-ul cu vreo saptamana-doua inainte sa apara 3220-ul...), asa ca tot cam pe acolo o sa stai la capitolul consum, mai ales dupa ce ramii cu un singur HDD (pe testate, diferenta intre un HDD si doua se simte cu o bere-doua la factura de curent, daca discutam de un sistem care merge aproape tot timpul). Mai bine iei de acum un kit 2*4 ca sa nu fie probleme.

| SpecialistIT a răspuns:

Salutare!

Iti recomand cu tarie MediaDOT, e un magazin serios, unicul magazin de gaming. Uite de asemenea ce showroom superb pot sa aiba: http://www.mediadot.ro/showroom

Iar ca sursa, mergi clar pe asta, certificata 80 Plus Bronze, foarte silentioasa si rece, cu multiple filtre si protectii: http://www.mediadot.ro/surse/sursa-sirtec-hpc-500-g12s-element-bronze

De asemenea, poti cere GRATIS update de bios la placa de baza, un lucru total recomandabil.
Tot GRATIS poti beneficia de ansamblare a PC-ului in cazu' in care nu ai timp sa nu te pricepi foarte bine la asta, tot la MediaDOT ( www.mediadot.ro ).

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, orice, te rog, nu ezita sa ma cauti.

Sanatate si bafta!

| CrazyRat a răspuns:

La ce ai iti recomand ceva mai bunicel un pic. De preferat ar fi una de 750W dar merge si una din astea: http://www.sigmanet.ro/......-650w.html

| Niculae_Luci_1997 explică:

Deci care e mai buna Sursa Sirtec HPC-500-G12S 500W sau Sursa Inter-Tech Energon 650W quad rail, ATX au cam acelasi pret si vreau sa stiu care e mai buna?
PS:ITGuru sincer da pentru led.