| robertspider a întrebat:

Sall.Am instalat Windows 8 nou pe un Laptop de al meu, inainte tot 8 am avut doar ca mergea greu. deci am instalat windowsul si nu mia mai mers wifiul deci nu mai gasea reteaua de wifi si nu inteleg de ce dar de loc nici o retea ce trebuie sa fac.va rog ajutati-ma + funda Laptop = Toshiba Satellite C870D-120 Windows 8

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Ziceam că, să te uiți la Device Manager dacă ți-s instalate toate driverele.
Driver Pack Sollution 12.3 varianta FULL este un program ce le instalează și actualizează în mod automat.
Mai ziceam de SSID. Acesta e un serviciu wi-fi prin care placa wireless poate identifica routerul (conexiunea) pe baza numelui.
Un motiv pentru care unii îl dezactivează este ca routerul/modemul să nu poată fi recunoscut de plăcile wireless din împrejur (hackerii s-ar folosi de asta, de fiecare dispozitiv receptat pentru a se conecta la el, de a sparge parola).
Vezi aici http://welcome.solutions.brother.com/......5_000.html
Nu sunt ferm convins că e treaba de la SSID.
Oricum, înainte de conectarea cu ajutorului unui router wi-fi ar trebui să mergi la firma de unde ai netul să-ți introducă datele de identificare a routerului în baza lor de date, adică să ți-l configureze.

5 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Reinstalează driverele.
Vezi cu Drp.su 12.3 full.
Înainte de asta mergi la Device Manager (click pe Start> Search, cauți Run și scrii în acea fereastră mmc devmgmt.msc ).
Apoi mergi la Network Adapters, click dreapta la placa wi-fi, Uninstall.
Prinzi netul de la ceva router?
Este posibil să fi dezactivată SSID de la router. Un reset îl rezolvă.

| robertspider explică (pentru DDCC):

Ahm....nam inteles nimic mai explica o data clar te rog frumos. happy

| DDCC a răspuns (pentru robertspider):

Ziceam că, să te uiți la Device Manager dacă ți-s instalate toate driverele.
Driver Pack Sollution 12.3 varianta FULL este un program ce le instalează și actualizează în mod automat.
Mai ziceam de SSID. Acesta e un serviciu wi-fi prin care placa wireless poate identifica routerul (conexiunea) pe baza numelui.
Un motiv pentru care unii îl dezactivează este ca routerul/modemul să nu poată fi recunoscut de plăcile wireless din împrejur (hackerii s-ar folosi de asta, de fiecare dispozitiv receptat pentru a se conecta la el, de a sparge parola).
Vezi aici http://welcome.solutions.brother.com/......5_000.html
Nu sunt ferm convins că e treaba de la SSID.
Oricum, înainte de conectarea cu ajutorului unui router wi-fi ar trebui să mergi la firma de unde ai netul să-ți introducă datele de identificare a routerului în baza lor de date, adică să ți-l configureze.

| SanduDragos a răspuns:

Cheama agentia de internet si zile sa til configureze de la ei. Si eu asa am patit si dupa i-am chemat si mi-a mers. Bafta. Funda?

| robertspider explică:

Si apropo acum merge doar cu cablu