| anonim_4396 a întrebat:

Sall! am o intrebare, daca PC meu nu citeste CD-urile si DVD-urile...pentru ca lipsesc Driverele, iar eu vreau sa schimb Windows-ul... il va citi oare DVD pe care sa alfla Windows 7? si daca nu ce ar trebui sa fac ca sa il pot schimba?

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

Atunci pacat, iti urez mult succes asupra tentativei tale de instalare a windows-ului, cat despre unitate optica du-te la un service it autorizat

20 răspunsuri:
| vladsoare a răspuns:

A spus bine cineva mai sus: nu din cauza driverelor nu iti citeste dvd-urile!
Gandeste putin; Cand iei un calculator nou si nu are sistem de operare(evident ca nu are driverele instalate) de ce iti poate citi dvd-ul cu OS-ul?!

| panther2007 a răspuns (pentru vladsoare):

El are un laptop nu un computer, si crede ca necitirea cd-urilor sau a dvd-urilor de catre unitate se datoreaza faptului ca nu are drivere instalate pentru unitatea optica. Oricum ar fi unitatea optica are cu siguranta o problema fie se poate rezolva fie trebuie schimbata.
Insa daca el nu stie nu cunoaste, unitatea lui optica ar putea doar sa fie iesita din locul ei.Insa daca nu vad nu pot spune nimic concret!

| vladsoare a răspuns (pentru panther2007):

Indiferent ca e laptop sau calculator ce am scris mai sus e valabil.
Pune-l sa introduca dvd-ul cu windows, sa dea restart, sa booteze de pe dvd si daca ii porneste instalarea e spre binele lui! Bootarea se face ori pe Delete, F10 sau F9 - depinde de caz.
Daca nu rezolva nimic, sa se duca si el la cineva mai priceput sau la un service IT si imediat ii spune unde e buba! Bafta.

| panther2007 a răspuns (pentru vladsoare):

Omule din moment ce unitatea optica respectiva nu citeste nici un cd in Desktop cu siguranta nu o va face nici in Boot, sunt stan patitu si stiu ce vorbesc, insa laptop-urile au un avantaj
exista doua posibilitati de a instala un windows pe ele, o posibilitate o cunoastem cu toti
Insa pe a doua foarte putini o cunosc
Motiv pentru care eu l-am intrebat pe respectivul de unde e
Ca daca e din Bucuresti il ajut eu sa isi instaleze windows-ul posibil sa ii repar si unitatea optica! Fara ca el sa se mai duca la vreun specialist

| vladsoare a răspuns (pentru panther2007):

Ahhh... te-am confundat cu kboom -cel care a deschis topicul happy Sorry man.
Mi se parea mie ciudat "El are un laptop..." - credeam ca zice despre vreun prietenlaughing
Da, se poate instala simplu cu stik bootabil -> eu numai asa fac.

| panther2007 a răspuns (pentru vladsoare):

Simplu dar destul de greu pentru anumite persoane, oricum eu ii urez mult succes.

| vladsoare a răspuns (pentru panther2007):

Si euhappy
Va salut.

| IulianP a răspuns:

Faci un stick bootabil si instalezi windows-ul de pe acesta: http://bit.ly/MlGok5

| victorandrei a răspuns:

Inseamna ca pc ul tau este "special" laughing, citeste windowsul stai linistit

| victorandrei a răspuns:

Pai faci un test simplu, bagi dvd ul cu win 7, dai restart la pc, setezi "boot from dvd" si vezi daca incepe instalarea

| victorandrei a răspuns:

Nu cred ca nu iti citeste cd urile si dvd urile ca nu ai drivere, alta este cauza

| kboom a răspuns (pentru victorandrei):

Pai pina nu demult citea CD urile...dar de citeva zile nu mai citeste...( si ma refer la toate CD, CD-R, DVD, DVD-R.)

| victorandrei a răspuns (pentru kboom):

Macar iti arata in my computer litera pentru dvd rw?

| panther2007 a răspuns:

Slabe sanse. Totusi ce pc ai?
Si ce unitate optica ai?
Esti din Bucuresti?

| kboom a răspuns (pentru panther2007):

HP 635

| victorandrei a răspuns (pentru kboom):

Nu iti citeste nici un cd/dvd?

| panther2007 a răspuns (pentru kboom):

Pai asta e laptop omule nu e pc(computer).
Acum raspunde-mi la intrebare esti din Bucuresti? Ca altfel nu am cum sa te ajut

| panther2007 a răspuns (pentru panther2007):

Omule HP 635 este un laptop, si chiar de i se strica unitatea optica el tot ti-o arata in my computer. Exista o modalitate de a instala windows-ul motiv pentru care eu intreb de unde esti?

| panther2007 a răspuns (pentru panther2007):

In fine uite id-ul meu spy_black_panther2007 trimite o cerere, si iti dau detalii mai multe pe mess

| kboom a răspuns (pentru panther2007):

Nu, nu sunt din Bucuresti!

| panther2007 a răspuns (pentru kboom):

Atunci pacat, iti urez mult succes asupra tentativei tale de instalare a windows-ului, cat despre unitate optica du-te la un service it autorizat