| InTeReSsUl04444 a întrebat:

Sall! Am o placa video:http://www.emag.ro/......DHTHJBBBM/ si un procesor:http://www.emag.ro/......ESK4KBBBM/ ce placa de baza as pute lua pentru. afi compatibile? As vrea un buna pentru. gaming care sa nu coste mai mult de 10 milioane. Urgent.

Răspuns Câştigător
| anonym012 a răspuns:

Salut! Pai intai sa te invat o lectie despre "compatibilitatea asta". Compatibilitatea depinde de socket, pe piata sunt 2 tipuri de socket-uri, de la 2 companii diferite:INTEL si AMD.Desi par la fel cele 2 sunt total diferite.Lasa-ma sa ghicesc, vrei sa cumperi piesele si sa construiesti chiar tu pc-ul? Ei bine la procesorul ales de tine AMD FX 8350 are socket-ul AM3+,deci iti trebuie o placa de baza cu socket-ul de AM3+,iti recomand: http://www.emag.ro/......EBHTTBBBM/ ca iti mai raman si bani care pot fi alocati pe memoria RAM (Recomand 4-8GB pentru un gaming bun), hard, carcasa... si alte componente care iti mai trebuie.Acum eu iti pot recomanda si variante mai performante si mai scumpe, cum ar fi: http://www.emag.ro/......BBBM/,care aduc unele imbunatatiri, cum ar fi faptul ca sistemul de operare se incarca in maxim 5 secunde, mai multe sloturi, porturi etc. Dar si prima varianta este buna pentru gaming.Mult noroc, si nu uita daca vezi o placa care iti placa, pentru porcesorul tau trebuie sa aiba socket-ul AM3+.Inca odata bafta la construit si la jucat;))

| InTeReSsUl04444 explică (pentru anonym012):

Bine...Dar inainte de a-ti da funda, placa de baza care mi-ai dato tu este compatibila cu placa video amea?

| anonym012 a răspuns (pentru InTeReSsUl04444):

Deci iti mai explic odata procesorul e creierul, el da socket-ul, de exemplu AM3+,apoi placa de baza are socket-ul AM3+ deci sunt compatibile, apoi placa de baza are special pentru placa video niste sloturi numite PCI.Sloturile sunt PCI-E (Express), PCI Ex16, PCI Ex1, PCI.Placa ta video e noua deci are slot PCI-E, deci e compatibila.Singura placa video care nu e compatibila cu o placa de baza nou este aceea care are slotul pe AGP.Si ca sa-ti raspund pe romaneste, pe intelesul tau ambele placi de baza pe care ti le recomand sunt compatibile atat cu procesorul cat si cu placa ta video.Si orice placa video care cere slot PCI, e compatibila cu orice placa de baza care are cel putin 1 slot PCI. Sper ca ai inteles ceva, bafta la ansamblat!

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai fie ca ai o placa de baza de 300 lei sau 1000 lei, jocurile merg tot la fel. In gaming, placa video si procesorul...