| alyjr a întrebat:

Sall am si eu o intrebare sau curiozitate daca pot spune am un pc momentan bunisor (my pc placa de baza mcp6p-m2 socket am2 am procesor amd dualcore 5600+ si pe net am vazut ca placa de baza suporta maxim procesoru asta daca ii montez altu ce se intampla sau as putea monta un procesor am2+ adica cu 4 nucleie sau cv de genu si inca cv zice ca up suport ram max 4gb daca bag 8 se arde cumva placa

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil, dacă procesorul nu este suportat, placa nu va pleca. Nu te uita la ineptul ăla de mai sus, placa nu va păți nimic, doar că nu va funcționa.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| floringabor a răspuns:

Daca pui altfel de procesor la placa de baza decat cel al ei, o sa-ti puste placa de baza

| AndrewStar a răspuns:

Ma foarte simplu: Daca iei alt procesor (care evident nu are acelasi socket) placa de baza nu ti-l baga in seama (posibil sa nu il recunoasca); daca pui mai multi RAMi la fel: placa de baza va recunoaste doar 4GB sau deloc (daca ai o placuta de 8, desi nu este neaparat) si este posibil sa o suprasoliciti. In final iti pot sugera sa iti schimbi placa, cu una cu acelasi socket la CPU daca vrei sa pui mai multi multi RAMi, eventual schimbi si procesor si totodata placa de baza care sa fie compatibila cu el, pentru a-ti reinnoi PC-ul. Bafta!