| baditza a întrebat:

Sall. Cand imi conectez TV-ul ca monitor DVI-HDMI pe placa ATI RADEON 5450 Sapphire, nu aud sonorul nici in difuzoarele TV-ului, nici in Home Cinema. Pe cand, prin mufa SCART, HDMI (Blu-Ray), aud sonor si in difuzorele TV-ului si in home cinema.

Am intrat si in Control Panel >- Hardware & Sound >- Sunete, acolo imi arata AMD HDMI Output nealimentat, dau sa se auda, dar singurele "butoane" pe care pot sa apas (cand intru pe AMD HDMI output) sunt doar proprietatile si revocare.

Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| valy_9268 a răspuns:

Este din setarile calculatorului, nu te speria, in calculator la setarile audio ai pentru doua tipuri, audio digital si audio, normal ca sa spun asa, nu prea le am cu exprimarea, dar tu in spate ai 3 mufe audio, una albastra, intrare audio, una verde, iesire audio pe care scoti sunetul, si una rosie, microfonul, ei, la acelea ma refeream ca este ""audio normal"" si audio digital ai pe placa video, pe hdmi intra pe la setarile audio si bifeasa audio digital output, trebuie sa gasesti pe undeva la setari optiunea asta, cand bifezi acolo, o sa iti scoata sunetul numai pe mufa hdmi, in format digital, dupa ce termini cu tv-ul, si vrei sa auzi sunetu din nou pe sistem bifezi din nou cealalta optiune audio output, nu audio digital output, vei vedea tu acolo!

2 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Poi, incearca sa iei ultimul driver de la placa video. Si trebuie sa setezi outputul sa se faca prin placa video (in cazul in care iesire audo pe hdmi).

| MartaGabriel a răspuns:

Cumpara componente pc si periferice foarte ieftine de la PcGarage.ro si foloseste voucherul asta 7VL2WRI4 pentru a avea o mica reducere.