| Farcas_Paul_1990 a întrebat:

SALL,ce zoom au telescoapele de mici dimensouni? Sau la cati km distanta pot vedea?
ex telescop
Omegon? pareri de la cine stie...

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Zoom înseamnă modificarea distanței focale - nu e cazul la telescoape.
Omegon AC 80/400 AZ-3 de exemplu oferă posibilitatea să mărești obiectele cerești de 160 ori mai mult decât le-ai vedea cu ochiul liber. Distanța maximă de vizibilitate directă depinde foarte puternic de gradul de opacitate al atmosferei. (nori, praf, ceață etc.)