| AaL33xXx a întrebat:

Sall! De aproximativ 6 luni de zile, am achizitionat prin intermediul unui hipermarket un laptop ASUS ASPIRE 5750Z.
Acum care ar fi problema, nu in urma cu mult timp, am bagat o mufa jack de iesire (difuzor ), si nu am vazut ca mufa nu era prea ok, adica era crapata, indoita si rupt chiar si metalul acela care o acopera. Dupa ce am vazut ca nu intra l-am scos repede, iar cand am incercat cu altu, care de obicei nu aveam nici o problema, acum intrase greu si se auzea un bazait destul de deranjant pe fundal, iar boxele am impresia ca se aud mono.
Sincer mi-e frica sa il duc la garantie, pentru ca cei care le repara, de obicei le "aranjaza" fara ca tu sa-ti dai seama. Adica, incep si le schimba piesele noi cu unele mai vechi, astfel incat sa te faca sa te intorci tot la ei cu laptop.
Ar mai fi si varianta sa-l fac chiar eu acasa, adica, sa cumpar o mufa jack iesire (sau intrare, e tot aia la laptopul asta ), si sa-l repar chiar eu acasa, asta ma descurc, am mai facut lucrul asta, dar imi pierd garantia.

Voi ce ziceti?

2 răspunsuri:
| dantextcontrolpsp a răspuns:

Intrebare; "bazaitul" se aude in difuzoare
sau in pc?

| AaL33xXx explică:

In boze, si asta in momentul introducerii jackului in laptop, cred ca am incercat in peste 3, 4 tipuri de boxe, si subliniez ca in toate se aude