| Magic4Ever a întrebat:

Salutare, am o problema si sper ca pot gasi ajutor de a cineva. Astazi din greseala, am dat peste cablul de la boxe care era conectat la laptop cand am vrut sa iau telefonul deoarece primisem un mesaj pe care il asteptam. Jack-ul s-a rupt si a ramas in mufa, insa nu doar capatul, ci 2 segmente din el. Sunt prinse in mufa si nu am sunet deoarece laptopul inregistreaza castile ca fiind bagate. Fratele meu ma va ajuta cand va mai veni pe acasa, insa pana atunci exista vreo metoda de a obtine sunet? Aici intervine alta problema, la care caut ajutor. Cand conectam boxe, uneori nu se auzea in ele deoarece trebuia sa setez de la boxele laptopului la cele periferice, insa acum, la playback devices, boxele integrate ale laptopului nu mai apar, astfel nu le pot selecta. Imi apar numai boxele de la care jackul rupt a ramas in laptop. Stie cineva daca pot face ceva?

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Salut!
Poti incerca dezactivarea portului din BIOS pana problema cu Jack-ul rupt e rezolvata.

| Magic4Ever explică (pentru PainTech):

Cum il dezactivesz prin Bios? M-am gandit la asta dar nu prea ma pricep si imi este teama sa nu stric ceva

| PainTech a răspuns:

Inca o posibila solutie temporara pentru sunet : Incearca sa conectezi o boxa prin bluetooth, sau poti folosi un smartphpone pe post de boxe : https://www.techadvisor.co.uk/......s-3599213/

| Franzi a răspuns:

Scoate jackul cu o penseta.