| Geoultra a întrebat:

Sall. De la un timp laptopul meU ACER Aspire 5315 se opreste brusc. Cam dupa jumate de ora de Facebook. Ce e de vina sau ce are?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Problemă hardware.Recomand să-l duci la curățat de praf și să-i zici tehnicianului din service să-ți schimbe și pasta termoconductoare de la procesor.
De asemenea recomand ca după operația asta ce te va lăsa cu un minus în buget de vreo 100-150 lei să exloatezi conform laptop-ul; nu pe genunchi, nu în pat, nu pe materiale din care de desprind scame, praf și alte particule ce s-ar putea acumula pe sistemul de răcire al acestuia.Succes

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil se incalzeste prea tare.

| Jipa95 a răspuns:

Poate vrea sa iti trimita un mesaj..sa nu mai stai atat de mult pe fb. Acum lasand gluma la o parte, problemele lui poat fi multe, de la praf ( racire slaba ), driveri, sau de la componente. Ce detalii ai dat tu la intrebare este irelevant, deci mai mult de atat nu te poat ajuta.
Du-te cu el intr-un service pentru remedierea problemei.

| FlorinCiokan a răspuns:

Pai logic e ca ceva se supraincalzeste de aici vine oprirea lui. Pana nu il cureti de praf cea mai usoara metoda poate scapi doar cu asta daca nu poate ai nevoie de alte placute ram daca nu e dusa placa de baza.

| Geoultra explică:

Am aflat big grin am schimbat ramul cu unu de 8 gb si nimic am schimbat procesorul nimic am schimbat placa video cu sistemul de racire si merge si am pus si coller pad

| Bvl_Bogdan_1997 a răspuns:

Ar putea fii de la procesor se încălzește prea tare sau de la alte chestii dar ăla e cam primul simptom... da mai multe detalii ☺

| Bulceag_Dany_1978 a răspuns:

Buna, dupa parerea mea este procesorul, se infierbinta prea tare si se reseteaza singur si se inchide ca are protectie, sa functioneze normal e nevoie sa inlocuiesti pasta de pe procesor, parerea mea.