| UNEXPERTINCEPATOR a întrebat:

Sall TPU

1.android vs ios, si de ce
2.laptop vs pc, si de ce
3iphone vs orice alt telefon de aceleasi configuratii si de ce

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

1) Android e mai liber, mai ieftin. IOS e mai bine făcut, dar va trebui și să investești mai mult în el (în sensul în care am auzit că multe aplicații sunt de cumpărat).

2) Laptop vs Desktop depinde în ce situație și de model. Dacă e vorba despre jocuri sau editare filme, atunci clar calculator; dacă ai nevoie de ceva portabil atunci clar laptop.

3) iPhone folosește altă tehnologie decât ceilalți producători. Adică: Apple folosește procesoare A (A8 e ultimul), ceilalți producători folosesc Qualcomm (Snapdragon 810 e ultimul). iPhone a rămas la dual core, pe când alții au ajuns chiar și la octa core. Dar nu contează câte nuclee are ci cât de bune sunt, asta e mai important (aici dau ca exemplu procesoarele Exynos de la Samsung, care în realitate nu sunt atât de grozave). Apple are 2 nuclee bune, dar până la urmă tot slăbuț rămâne față de Qualcomm Snapdragon 805 de exemplu sau chiar de un model cu 1-2 ani mai vechi.

Nu e nici o regulă în aceste alegeri, chiar și testele de benchmark pot varia. E decizia fiecăruia.