| KillerMafiotul a întrebat:

Am google chrome, iar cand vreau sa downloadez ceva de exemplu zip, acolo jos stanga nu arata zip, arata notepad, si cand apas pe el nu pot sa il dezarhivez, mi se deschide notepad. Deci orice downloadez, steup, zip...mi se deschide numai cu notepad cand se incarca..Va rog ajutati-ma. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| MskDesign a răspuns:

Dupa ce ai descarcat arhiva, da-i click dreapta pe ea
*Open with
*Choose default program
*Browse
Cauti programul de dezarhivare pe care il ai (winrar, winzip etc) in partitia pe care e instalat.De obicei este in partitia C. Daca ai nevoie iti voi face un videotutorial.
Succes!

1 răspuns:
| IoNuTz96 a răspuns:

Pasul 1- reinstaleaza-ti Chrome-u.
Pasul 2- Daca tot asa face, atunci dupa ce descarci anumit-ul fisier/program, du-te in My Computer si da-i la Download sau acolo unde ai setat sa ti se salveze. Daca tot asa iti apare cu notepad, incearca sa dai clic dreapta pe respectivul fisier si sa ii dai Open with... si selectezi programul dorit ( Daca bifezi si "always use this option", atunci toate fisierele cu o anumita extensie, de exemplu.rar ti se vor deschide cu acel program pe care il alegi din lista, de exemplu sa zicem ca tu alegi winrar, atunci fisierele cu extensie.rar se vor deschide cu winrar). Daca nu ai winrar, instaleaza-l. Bafta