| alexalex0198 a întrebat:

Am o problema cu laptopul meu Lenovo g500 Intel core i7, AMD radeon hd 8570m 2GB, 6GB ram, 1TB. Merge cam greu...mai ales la jocuri gen flat out 1, nfs world, gta san andreas, pana si la metin are putin lag...si pe net merge cam greu, iar uneori si cand deschid un folder astept car 10secunde(asta mai rar).
Am windows 7 ultimate, laptop luat in noiembrie, i-am luat si cooler si nimic! Aveti vreo solutie pentru a-l face sa mearga corect?
P.S(la gta 4 imi arata memorie grafica doar 170mb, cand eu am 2gb si am observat ca la jocuri foloseste Intel r hd graphics 4000)

10 răspunsuri:
| ZeroDiferit a răspuns:

Ia ti un Eset Smart Security 7 si verifica l de virusi. Nu mai instala toate porcariile alea de update uri windows. La systemu tau ar trebui sa zboare.

| Chiperi_Iulian_1998 a răspuns:

Vezi poate ai virusi sau nu este instalat bine. Vezi ca la memorii ram peste 4 GB ram iti trebuie versiunea de 64 bit.

| ValoareMondiala a răspuns:

2 motive, daca nu chiar 3:
1.Ai luat un virus sau ceva.
2.Cumpara jocurile, nu le lua de pe diverse site-uri. Cele originale sunt cele mai bune, chiar daca costa bani.
3.Praf, eu mi-am deschis de curand calculatorul, era o tona de praf, l-am curatat, si a inceput sa mearga mai bine.
Sfat:Reinstaleaza windows.

| alexalex0198 explică (pentru Chiperi_Iulian_1998):

Pai da eu am pe 32 bit, nu stiam ca trebuie pe 64! Ms!

| alexalex0198 explică:

Adica vr sa zici ca am procesor prea performant si hdd prea mult si de aceea merge greu? hmm...nush ce sa zic... si eu m-am referit la jocuri cu cerinte de sistem relativ mici..serios nfs world? metin2?

| alexalex0198 explică (pentru ValoareMondiala):

Am cumparat nfs shift si.....nu merge..mai bine merge nfs hot pursuit 2010 luat de pe net!

| sltlp a răspuns (pentru alexalex0198):

Nfs world daca e rulat cu setari ridicate nu mai e cu cerinte mici (cel putin nu pentru dedicata aia).
Si da, cam asta am vrut sa zic. Daca vroiai jocuri, mai bine luai un i5, sau tot i7, dar gpu mai performant 8570 e un gpu oarecum slab.
Si treaba cu incarcatul lent e de la hdd sau de la windows(proabil ambele). Incearca o defragmentare. Si seteaza executabilele de la ce jocuri vrei sa ruleze cu gpu-ul radeon.
Si acum am vazut ca ai zis ca ai 32 bit. Pune 64 bit mai repede laughing. Altfel, ai paltit 6gb ram ca sa folosesti doar 3...

| alexalex0198 explică (pentru sltlp):

Pai cand am luat laptopul asta a fost o ocazie unica..am dat 2300lei la reducere..nu am posibilitati sa iau laptop de 5000-6000 de lei, totusi ma astept sa ruleze jocurile...iar la nfs world pe cerinte medii imi merge cu lag, dar o sa schimb windows-ul.

| maxb a răspuns (pentru ZeroDiferit):

Sa stii ca daca faci updateurile ai performanta, stabilitate si securitate.

| sltlp a răspuns (pentru alexalex0198):

Sa inteleg ca reducerea a fost de 300 lei? Ca pot sa garantez ca nu il ai de mult deoarece acel cpu e destul de nou. Nu ai cum sa il ai de multa vreme. Ca acum ce ai tu e 2600 lei. Oricum, nu mai conteaza. Nu era nevoie de 6000 lei laughing.
Ok, pentru icenput windows-ul.