| MariuS88c a întrebat:

Salut tuturor, am un laptop lenovata g500 si am 2 placi video 1 integrata si una dedicata, una este AMD radeon graphics 8800(mi se pare) si cealalta Intel graphics 4000, care ar fi mai buna pentru jocuri?
Si cum pot sa le schimb?
Pe urma poate sa existe vreo problema sau sa afecteze laptopul cu ceva?

17 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

"lenovata g500"? Tu nici nu stii ce laptop ai?

| Salontanul a răspuns (pentru K0sti):

Poate are "lenevita" intelectuala! rolling on the floor Ti-am dat un "inteligent" pentru raspunsul asta.

| K0sti a răspuns (pentru Salontanul):

Da, uite ca la asta nu m-am gandit! happy
Nasol e ca boala asta face ravagii pe TPU! sad

| MariuS88c explică (pentru K0sti):

Eu intru pe acest site de pe un telefon iphone4s si nu stiu de ce imi corecteaza automat tot ce scriu.
Cel mai des gresit-_-

| K0sti a răspuns (pentru MariuS88c):

Da disable la optiunea autocorect!

| lpavel a răspuns:

Cea dedicata lucreaza mereu mai bine. Nu poti schimba niciunul pentru ca la laptop-uri nu se poate.
NU afecteaza cu nimic ba chiar din contra cu 2 placi merg mai bine jocurile, deci sa nu dezinstalezi niciunul din ele! Bafta!

| KodrutZ a răspuns (pentru lpavel):

Aha, desigur. Acuma explica-ne noua cum merg integrata si dedicata de pe laptopul lui SIMULTAN.

| lpavel a răspuns (pentru KodrutZ):

N-am ce explica! Daca ai avea laptop cu 2 placi ai vedea...

| KodrutZ a răspuns (pentru lpavel):

Esti cu capu'. Integrata si dedicata nu merg NICIODATA SIMULTAN.

| lpavel a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, cum sa nu, asa e, daca zici tu... happy

| KodrutZ a răspuns (pentru lpavel):

Hai, explica-ne. Nu fi timid. Sau da macar un link unde sa vedem si noi cum Intel HD si o dedicata merg IMPREUNA, SIMULTAN.

| Frank51 a răspuns:

Daca vrei sa folosesti placa video dedicata instalezi driver-ul ei, si invers. Mai buna pentru jocuri ar fi dedicata si anume HD8800, care cel mai probabil este HD8830/8850, pentru ca pur si simplu este mai performanta.

| Zaygon a răspuns:

Fiind un Lenovo g500 cu placa dedicata amd stiu cu ce se mananca fiindca am si eu. Iti scriu pasii ca sa poti folosi pc la capacitate maxima.
1. Instalezi driverul de la placa video de la Intel.
2. Restart
3. Instalezi driverul de la placa video de la amd.
4. Restart
5. Inainte de a intra intr-un joc, dai click dreapta si ai grafic proprieties de la amd, intri acolo si este un meniu unde iti arata fiecare joc sau soft pe care il ai instalat si ce iti foloseste integrata sau dedicata. Ca sa treci pe dedicata, in dreptul jocului pui pe maxim performance.
6. Start joc

Cam asa fac eu.

| Frank51 a răspuns (pentru Zaygon):

Pe pariu ca nu se poate? Doar daca era acelasi model de placa video, si doar in crossfire, dar te asigur ca nici crossfire nu poti sa faci.

| Zaygon a răspuns (pentru Frank51):

Am pe Lenovo g500 al meu placa video amd 8750hd, eu asa fac in fine fiecare face cum vrea.

| Frank51 a răspuns (pentru Zaygon):

Eu de exemplu cum pot sa fac? am amd 6370m si IntelHD, spune-mi cum sa fac.

| Zaygon a răspuns (pentru Frank51):

Eu m-am folosit de instructiunile din read me de pe cd si dupa am actualizat driverele.