| stefanhaiosu a întrebat:

cand instalezi o placa noua video intai o dezinstalezi pe cea veche si apoi o scoti din unitate sau inchizi pc si pur si simplu o scoti si o pui pe cea noua si apoi o instalezi
A da si cum o dezinstalez?/

dau fudita pentru un raspuns conplet

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

1. Dezinstalezi driverul placii.
2. Restart pentru a vedea ca s-a dezinstalat. Windows va trece pe rezolutia de baza a lui interna.
3. Opresti PC si scoti placa video.O pui pe cealalta si pornesti.
4.instalezi driver-ul placii.
Dezinstalarea se face din "add and remove prpgrams" sau "programs and features", depinde de sistem.

2 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Poti sa faci in ce ordine vrei. Software-ul placii vechi iti devine inutil de aceea il poti dezinstala.
Poti sa o scoti inainte, si sa dezinstalezi dupa, si viceversa

| NnDWtf a răspuns:

Pai indicat ar fi sa instalezi driverul de la placa video noua pentru ca daca il dezinstalezi de la cea veche, o sa se miste in poze imaginea calculatorului pana instalezi driverul pentru placa noua. Get it?
Dezinstalarea softwareului pentru placa veche se face astfel : Te duci in control panel > add or remove programs [cauti ceva gen nVidia/ATI sau ce placa ai tu] > remove.