| SebyGuy a întrebat:

Care dintre procesoarele astea este mai bun?
http://www.emag.ro/......E4JRNBBBM/ sau http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-6300-35ghz-box/
Care ar trebui sa-l cumpar?
Vreau ca procesorul sa duca jocuri ca si gta 5 la high-ultra

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Placa de baza
www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/960gm-vgs3-fx/
Placa video
www.pcgarage.ro/placi-video/sapphire/radeon-hd7790-1gb-ddr5-128-bit/
Procesor
http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-6300-35ghz-box/

De blackfriday vor fi siturile la pamant, vor fi pline, trebuie sa te trezesti cu noaptea in cap sa iti comanzi ceva, pentru ca ori nu mai gasesti ori nu poti intra pe site.

6 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

Alege amd fx6300 pentru ca e mai bun, si e capabil sa sprijine placi video high end.

Apropo gta nu e un joc se referinta, adica si cele mai puternice sisteme dotate cu i7 enthusiast+sli, intampina probleme, dar cele low end mid end.
Sunt cazuri in care un phenom 2 x6 nu are lag in gta iar i5 extreme are lag.
Ce vreau sa zic, e ca gta 4 a fost un joc optimizat prost rau de tot, si am impresia ca gta 5 va fi la fel de prost optimizat.

Acel fx6300 cu ce il vei combina?
Degeaba ai procesor puternic daca ai o rasnita de placa video.
Placa vido trage greul in jocuri ci nu procesorul, dar asta nu insemna ca iei placa la 3000lei si procesor la 200lei.

| SebyGuy explică (pentru Gabi05):

Placa video sapphire radeon 7770 ghz oc edition 1gb gddr5
ii bunicica?

| Gabi05 a răspuns (pentru SebyGuy):

Ai cumparat componentele?
Doresti sa faci un pc de gaming?
Care ar fi bugetul.

Hd7770 a fost foarte mult timp best buy pe raport pret/fps, dar acum e timpul sa iasa la pensie ca nu mai tine pasul.
Pentu gaming decent pana in 2012 la ultra e buna, tot ce e aparut in 2013 ruleaza la cerinte low-medii.
Iar urmatoarea generatie de jocuri o va rula la low.

| SebyGuy explică (pentru Gabi05):

Pai nu mi-am luat inca placa video.Da vreau sa-mi fac un pc de gaming dar am nevoie doar de placa video procesor si placa de baza. Daca imi poti recomanda o placa video mai buna in valoare de 550 ron te ascult happy Oricum eu vreau sa imi iau componentele ori de blackfriday ori de craciun fiindca sunt reduceri

| Gabi05 a răspuns (pentru SebyGuy):

Placa de baza
www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/960gm-vgs3-fx/
Placa video
www.pcgarage.ro/placi-video/sapphire/radeon-hd7790-1gb-ddr5-128-bit/
Procesor
http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-6300-35ghz-box/

De blackfriday vor fi siturile la pamant, vor fi pline, trebuie sa te trezesti cu noaptea in cap sa iti comanzi ceva, pentru ca ori nu mai gasesti ori nu poti intra pe site.

Răspuns utilizator avertizat
| mariusica1 a răspuns:

Ia-ti ceva gen: http://www.cel.ro/wish/&wid=10946

si sigur nu ai pb cateva generatii de jocuri...si in combinatia asta poti face si crossfire hybrid intre placa integrada si dedicata care ajuta enorm in jocuri...