| vassi523 a întrebat:

Ce pot face daca pc-ul meu se supraincalzeste? Exista vreo metoda sa-l fac sa-si mentina o temperatura constanta, ca de praf l-am curatat dar tot se supraincalzeste si se stinge. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| Drag0s a răspuns:

Nu cheltui bani pe coolere sau alte prostii.
in primul rand iti trebuie un program care sa stabilesti exact ce se supra incalzeste. cel mai bun este Everest Ultimate Edition. ti-l dau pe privat daca ai nevoie...
Dupa aceasta, si cate instructiuni in plus tot pe privat ti le dau daca doresti, poti afla daca se supraincalzeste Procesorul sau hardul sau placa de baza. etc.
Daca e procesorul atunci cea mai buna solutie e sa iei o pasta termoconductoare si se schimba foarte simplu. (pe privat iti zic cum).
Daca e Hdd-ul iei un radiator pentru a se raci singur. sau un cooler(desi nu are prea mare effect). Daca e placa de baza (ceea ce nu se intampal niciodata doar daca sunt probleme mai grave) ar trebui s-o schimbi ca ceva e in neregula sau te duci al un service autorizatwinking funda?

6 răspunsuri:
| CatalinMG a răspuns:

Verifica coolere-le sau vezi sursa. Una din astea nu functioneaza cum trebuie

| Drag0s a răspuns:

Nu am citit partea ca se stinge. SIGUR ESTE PROCESORUL SI ITI TREBUIE PASTA TERMOCONDUCTOARE. pentru ca calculatorul este setat pentru o anumita temperatura gen 80-100 grade la procesor, sa se stinga automat pentru a nu se arde circuitele.
Daca vrei detalii cum sa aplici pasta termoconductoare si de unde s-o cumperi (de la 4 lei la 12 lei) da funda. si iti zic pe privat smug

| Andrei04072 a răspuns:

Cate ventilatoare ai? Daca nu ai maxim 2 se incalzeste. Eu la pc meu am 4 ventilatoare e fresh

| Vali87 a răspuns:

Iti trebuie un cooler de hard asa se numeste, se gaseste la magazine, acum important e sa iei unu care sa ti se potriveasca, stiu ca asa pateam si eu la calc vechi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut o asemenea problema. O rezolvi doar daca iti duci calculatorul la un control, ca sa il analizeze un specialist. Poate are in el praf, dar nu neaparat. Alta cauza mai poate fi invechirea unei piese din unitate si dereglarea acesteia. Mai bien du-te la un specialist sa-ti spuna el ce sa fac. Probabil ai nevoie de o inlocuire a pieselorwinking

| andreii1 a răspuns:

Daca l-ai curatat de praf ( izolator termic) si tot ai probleme, iti recomand un cooler nou