| ionutbeach a întrebat:

nu stiu sa ma decid ce sistem sa aleg genius 5.1 5050 v2 sau genius 5.1 6000

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Presupun ca iti da o pereche la 599 Ron. Oricum suna-i ca sa fii mai sigur. Se conecteaza cu un Jack in PC si 2xRCA in boxa amplificata. Acum, nu stiu de ce tii sus si tare sa cumperi alte "minunatii" de boxe. Dar e cam greu sa o scoti la capat cu tine, asa ca rezuma-te la ce crezi tu mai bine. Eu ma retrag.

14 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

In primul rand, #GABYCRISTIAN, serios? Acesta este cel mai bun argument pe care l-ai gasit? Ca il ai tu si esti multumit?

In al doilea rand, esti setat pe aceste 2 sisteme? La pretul de pe un Genius 6000 ai variante mult mai bune, mai ales pentru muzica. Am ascultat Genius 6000 si, ca toate sistemele din categoria lui, are numai puncte negative (zero detalii, zero medii, zero intalte, zero sunet echilibrat, si lista poate continua). In schimb sistemul se pricepe sa bubuie (atentie sa bubuie, nu sa coboare in frecventa cum trebuie), daca iti place asa ceva n-ai decat sa-l cumperi din partea mea, dar din pacate nu o sa poti spune ca asculti muzica la el.

| ionutbeach explică (pentru Utilizator1234):

Si ce sistem imi recomanzi la bani astia

| Utilizator1234 a răspuns (pentru ionutbeach):

Tinand cont ca Genius 6000 este la ~650 ron, cu 40 Ron in plus, ai Microlab Solo 6 (varianta new - cateva avantaje). Le-am detinut pe cele fara telecomanda si iti pot spune ca la acest pret, ofera cel mai bun sunet (consider ca am testat destule sisteme la viata mea). Mai exista si problema "bass-heazilor", daca esti asa ceva (iti place ca bassul sa acopere si sa bubuie, etc) nu recomand acel Microlab. Nu ma bag la recomandari pentru "bum-bum" pentru ca parerea mea este una foarte proasta despre cei ce prefera acel zgomot (ca numai muzicalitate nu ofera un astfel de sistem).

| ionutbeach explică (pentru Utilizator1234):

Frate mie imi convine si asa ceva dar mai ieftin http://www.emag.ro/......EZKCDBBBM/

| Utilizator1234 a răspuns (pentru ionutbeach):

Pai eu ti-am recomandat ceva in bugetul de 700 Ron. Asa si mie mi-ar conveni o pereche de Raidho la 2000 de lei. Daca vrei poti sa cauti pe piata S-H un Solo 7c (au un bass mai accentuat fata de Solo 6). Acel Akai este o gluma de sistem (cel putin pentru muzica). L-am ascultat pe vremea cand era in Altex (nu stiu daca mai este) si se aude oribil. Chiar si pe stereo (cele 2 floorstandere) avea probleme mari de reproducere a sunetului (spatialitate zero, soundstage nici atat, medii sterse si acoperite bass, inalte aproape inexistente). Sa nu crezi ca este sistem Hi-Fi, ca nici nu se apropie de unul.

| ionutbeach explică (pentru Utilizator1234):

Nu as vrea si eu vreau nou ceva la pret bun 5.1

| Utilizator1234 a răspuns (pentru ionutbeach):

Ar fi a nu stiu cata oara cand spun asta: muzica este inregistrata stereo, deci trebuie redata stereo (sistem 2.0). Un sistem 5.1 pentru muzica va suna foarte prost. Sistemele 5.1 sunt pentru filme (daca chiar simti nevoia de surround). Din partea mea, poti sa cumperi ce Genius sau Logitech vrei, eu doarti-am facut o recomandare calitativa fata de porcariile alea. Repet, am ascultat Genius 6000, am detinut cateva 5.1 cu multi ani in urma (Logitech si A4Tech cred), iar cand am facut trecere pe 2.0 muzica a capatat o cu totul alta forma. Asa ca mai departe faci cum vrei, nu ma intereseaza pe mine ca faci vanzare la o firma de 2 bani cu un sistem de 650 Ron.

| ionutbeach explică (pentru Utilizator1234):

Frate daca te pricepi recomandami un amplificator bun sau mixer pentru 2x boxe asa
http://www.domo.ro/......PA_10_AMPL sau asa http://www.domo.ro/......_LQP_PA_10

| Utilizator1234 a răspuns (pentru ionutbeach):

Tie cred ca ti-am mai raspuns cu ceva vreme in urma, chiar in legatura cu acele boxe. In fine, primele, la 599 Ron au amplificare incorporata in una din boxe, deci nu mai ai nevoie de amplificator. Ca sa le iei pe cele neamplificate (cele la 299 Ron), pur si simplu nu se merita, pentru ca un amplificator nou ar fi prea mult pentru ele (nu ca putere, ci ca pret).

| ionutbeach explică (pentru Utilizator1234):

Am inteles frate deci pot sa iau douala 599 si le pun direct la pc prin rca nu

| Utilizator1234 a răspuns (pentru ionutbeach):

Presupun ca iti da o pereche la 599 Ron. Oricum suna-i ca sa fii mai sigur. Se conecteaza cu un Jack in PC si 2xRCA in boxa amplificata. Acum, nu stiu de ce tii sus si tare sa cumperi alte "minunatii" de boxe. Dar e cam greu sa o scoti la capat cu tine, asa ca rezuma-te la ce crezi tu mai bine. Eu ma retrag.

| Utilizator1234 a răspuns:

Am vazut mesajul privat pe care l-ai trimis. Nu am voie sa trimit mesaje private la randul meu pentru ca sunt utilizator junior, asa ca iti voi raspunde aici. Nu am gasit nicaieri in specificatiile receiverului impedanta minima suportata. Asa ca iti voi recomanda sa pui 2 boxe de 8 ohmi pe canalele front (unde ai 30W pe canal) si eventual o boxe centru pe canalul centru (10W, pentru filme). Nu recomand sa pui 4 boxe in 4 ohmi, pentru ca spre exemplu nici amplificatorul meu nu suporta 4 boxe pe 4 ohmi si este mult mai scump decat ce ai tu. Spune-mi ce buget ai si poate iti dau un sfat.

| ionutbeach explică (pentru Utilizator1234):

Po am 500 de lei

| Utilizator1234 a răspuns (pentru ionutbeach):

Cea mai buna alegere ar fi Magnat Vector 201, au reducere de 51% la unele magazine online si iti spun sigur ca la calitate muzicala nu gasesti altceva mai bun in bugetul tau. Poti sta linistit ca vor umple lejer o camera de 20-25 mp, la 30W venind din receiverul acela. Daca poti mari putin bugetul ai Magnat Vector 203 (aceeasi reducere) pentru un bass ceva mai accentuat.

http://www.avstore.ro/boxe/magnat-vector-201/
http://www.sono.ro/......-6077.html

Atentie! pretul este pe bucata si trebuie sa suni la magazinele in cauza pentru a te asigura ca mai sunt pe stoc.

| GABYCRISTIAN a răspuns:

Eu zic sa alegi Genius 5.1 5050 pentru ca am si eu si sunt foarte multumit!