| XxValyxX a întrebat:

Sall TPU, Vreau sa-mi iau Procesor AMD FX X8 8350, 4000MHz, 16MB, socket AM3+, Box, Placa de baza Gigabyte 990XA-UD3, socket AM3+, HDD Western Digital Black 1TB, 7200RPM, 64MB, SATA3, Placa video MSI AMD Radeon HD 7850, 2048MB, GDDR5, 256bit, HDMI, DVI-I, PCI-E si nu stiu daca o sursa de 500W e potrivita

Răspuns Câştigător
| SpecialistIT a răspuns:

Salut domnule, am revenit cu un mesaj pentru tine, nu te-am uitat, doar am avut putina treaba la birou sa configurez niste servere...
Bun, astfel, recomandarea mea pentru tine este asta: http://www.mediadot.ro/wishlist/29923/
Ce ti-am facut aici? Avem 8GB ram foarte rapizi, dual-channel care-ti sunt arhisuficienti orice vei face. Ai un hdd de generatie noua cu cap de citire imbunatatit si platan de 1TB, ai o sursa calitativa, certificata 80 Plus cu multiple protectii care-ti va duce lejer sistemul. Piesa de rezistenta, din punctul meu de vedere este placa video, pe care te vei putea absolut orice joc vrei si la care primesti CADOU jocul Metro Last Light. Si nu in ultimu' rand, procesor si placa de baza pe noul Intel Haswell, pentru maxim de performanta.
Ce alte beneficii mai ai? Daca nu ai timp sau nu te pricepi foarte bine la componente, la MediaDOT ai ansamblare GRATIS.
De asemenea, tot GRATIS puteai sa profiti de update de bios, dar Haswell fiind la inceput, nu cred ca au inca updateuri.

Ma bucur tare mult ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratia ta noua.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, orice, te rog, nu ezita sa ma cauti.

Bafta si multa sanatate!

8 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Mai bine incerci un FX-6300 (daca inca este 500 lei) + Placa de baza chipset 970 + 7850 2 GB GDDR5.
O sa ai nevoie de mai multa memorie video in viitorul apropiat (chiar si in prezent : Tomb Raider, Crysis 3, etc.).

Răspuns utilizator avertizat
| SpecialistIT a răspuns:

SaSalut.

Doresc sa te ajut, daca desigur, si tu esti de acord. Dar, pentru asta, am nevoie eu de ajutorul tau.
Concret: care este bugetul tau MAXIM alocat pentru acest PC? Ai nevoie de carcasa sau monitor? Periferice? Sti ce este overclockul, iar daca stii, vei face asa ceva? Si desigur, nu in ultimu' rand, la ce va fi folosit PC-ul?
Revino cu aceste detalii si te ajut sa iti construiesti cel mai bun PC posibil in banii de care dispui.

Bafta si sanatate.

Sper sa ne auzim.

| XxValyxX explică (pentru SpecialistIT):

Bugetul meu maxim este de 3000RON si vreau sa-mi fac un calculator pentru Gaming

| XxValyxX explică (pentru SpecialistIT):

Thx

| XxValyxX explică (pentru SpecialistIT):

Mai vreau sa te intreb cv, eu mai am 2 placute de 4 gb ram 1333Mhz daca le pun pe astea si pe alea care mi leai aratat tu are ceva?

| SpecialistIT a răspuns (pentru XxValyxX):

Nu are nimic. Eventual o sa-ti lucreze toate la 1333MHz, daca nu cresti tu (overclock se cheama) la 1600MHz si pe celalalte.

| SpecialistIT a răspuns (pentru XxValyxX):

Salut domnule, am revenit cu un mesaj pentru tine, nu te-am uitat, doar am avut putina treaba la birou sa configurez niste servere...
Bun, astfel, recomandarea mea pentru tine este asta: http://www.mediadot.ro/wishlist/29923/
Ce ti-am facut aici? Avem 8GB ram foarte rapizi, dual-channel care-ti sunt arhisuficienti orice vei face. Ai un hdd de generatie noua cu cap de citire imbunatatit si platan de 1TB, ai o sursa calitativa, certificata 80 Plus cu multiple protectii care-ti va duce lejer sistemul. Piesa de rezistenta, din punctul meu de vedere este placa video, pe care te vei putea absolut orice joc vrei si la care primesti CADOU jocul Metro Last Light. Si nu in ultimu' rand, procesor si placa de baza pe noul Intel Haswell, pentru maxim de performanta.
Ce alte beneficii mai ai? Daca nu ai timp sau nu te pricepi foarte bine la componente, la MediaDOT ai ansamblare GRATIS.
De asemenea, tot GRATIS puteai sa profiti de update de bios, dar Haswell fiind la inceput, nu cred ca au inca updateuri.

Ma bucur tare mult ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratia ta noua.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, orice, te rog, nu ezita sa ma cauti.

Bafta si multa sanatate!

| XxValyxX explică:

Bugetul meu maxim este de 3000RON si vreau sa-mi fac un calculator pentru GAMING