| Theodora1234 a întrebat:

Vreau si eu informatii despre RETEAUA DE DISTRIBUTIE.
PS:Nu imi cereti detalii, doar atat ne-a explicat doamna.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Magistrala acoperă o arie mare din suprafaţa Bucureştiului, dar aceasta va avea doar rolul de backbone, fără a avea ramificaţii pentru a ajunge aproape de utilizatorii finali. Acest scop va fi realizat de un al doilea nivel al reţelei de comunicaţii – reţeaua de distribuţie. Aceasta va avea rolul de a acoperi uniform suprafaţa Bucureştiului.

Reţeaua de distribuţie va fi constituită din noduri de distribuţie care vor fi conectate direct la nodurile centrale. Fiecare dintre nodurile de distribuţie va fi conectat direct la două noduri centrale diferite, după cum este prezentat şi în imaginea cu arhitectura reţelei. Acest mod de conectare va asigura redundanţa reţelei la acest nivel. În cazul oricăror defecte care pot apare pe unul dintre trasee, nodul de distribuţie va avea o a doua cale de conectare la magistrală pentru a asigura neîntreruperea serviciilor de comunicaţie.

Fiecare nod al magistralei va deservi, derivat prin reţeaua de branşamente, între 5.000 şi 8.000 de utilizatori.

Lungimea reţelei de distribuţie este de aproximativ 452 km (± 20 km).

asta e ceea ce am gasit, succes la scoala!