| TheDarkDragon a întrebat:

Sall, vreau sa stiu daca pe orice calculator (precizez, calc. nu laptop) se poate pune o placa video noua.Am auzit ca nu pe toate, daca e adevarat vreau sa stiu unde sa ma uit ca sa imi dau seama, ca am un express chipset family si ma dispera de mor, nu imi merg decat jocurile alea cu grafica nasoala si m-am plictisit de ele.

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Depinde ce placa video vrei sa pui, unele au nevoie de o sursa de cel putin xxx wati si un anume amperaj pe linia de 12, de regula 400 sau 450 macar. Depinde si de placa de baza, desigur. Plus de asta, e posibil ca procesorul sa nu faca fata placii video si sa traga sistemul in spate.

| antimulte a răspuns:

Nu merge la toate, depinde ce slot ai in placa de baza, PCI, AGP etc. Desfaci unitatea si citeste, ca scrie langa acele sloturi de care sunt, sau instalezi aida32, si iti spune exact ce piese ai in calculator si cu ce sunt compatibile.

| K0sti a răspuns:

Depinde de placa de baza! Sunt unele placi de baza, desi putine care nu au slot de AGP sau PCI-E. Au doar video integrat. In rest la toate poti pune, functie de modelul placii de baza. Cauti modelul placii pe net si vezi ce slot ai, AGP sau PCI-E. Mai simplu de atat nici ca se poate!

| Tagaso a răspuns:

Http://www.filehippo.com/download_cpuz/ uită-te la grafics e pci-xpress sau agp

| Drixie a răspuns:

Sa stii ca merge la toata happy. sper ca te-am ajutat. ajuta-ma si tu cu o funda :*