| Zelphixeo a întrebat:

Salult TPU! Acum cateva zile am dat in xboxul meu 360 modat cu LT 2.0 cu o minge...Acum nici un joc nu mai merge. Ar trebui sal remodez?

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu are nici o treaba consola. Tu ai defectat ceva la consola, asta e problema. Si nu inteleg ce cauta mingea in xbox, joci fotbal in casa sau wtf.

| stlucian a răspuns:

La un soc mecanic o modare nu ajuta.Trebuie verificat cum se spune de la 0.Sursa/placa componente/fise, cabluri/etc.

| Zelphixeo explică (pentru stlucian):

Se pare ca daca dau play Ecranul se face negru si in afara de restart nu pot face nimic. Si nu am deschis vreodata un xbox.

| stlucian a răspuns (pentru Zelphixeo):

In cazul asta poate fi placa de baza fisurata ceea ce nu e un lucru bun :(
Doar un service te poate ajuta.
Doar cu aceste manifestari e greu de a diagnostica un defect.
Cat de tare ai lovit? si asta e un lucru relativ!
Sper sa nu fie mari probleme dar cum am spus e greu prin "dialog/scris" sa-mi dau seama de defect. Poate sa fie doar un contact imperfect pe placa de baza rezultat in urma socului la mufe/contacte.
Chiar nu te pot ajuta daca NU TE PTICEPI cat decat la electronica.O fisura cat de mica pe traseele de contact pe placa cu componente poate sa duca ori la distrugerea placi ori la o incapacitate de a functionarii ei.Acum ca sa intelegi fisura poate fi cam cat un fir de par sau mai mica! In aceasta poza vezi cat de fine sunt legaturile la procesor:

http://www.x-land.ro/bga_images/xbox3601.jpg

| Zelphixeo explică (pentru stlucian):

Sa lovit cat de cat tare ca a sarit putin. Ma pricep cat de cat pe baza de xbox 360. Ma pricep mai bine pe calculatoare

| stlucian a răspuns (pentru Zelphixeo):

Una e sa te pricepi in PC-uri si alta e sa lipesti un fir cu un pistol de lipit eventual sa refaci un traseu al unui circuit intrerupt.Cred ca e nevoie de un electronist in cazul tau mai precis un tehnician electronist care stie unde sa se uite in cazul unei fisuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa chemi un specialist
Bafta!winking

| Zelphixeo explică:

Se pare ca daca dau play Ecranul se face negru si in afara de restart nu pot face nimic. Si nu am desfacut vreodata un xbox.

| zenax1234 a răspuns:

Ar trebui saverifici toate componentele. Remodarea nu cred ca te ajuta deoarece, pare o problema tehnica.