| HardCore7750 a întrebat:

Salut, acest sistem gaming:
Placa video MSI Radeon HD7750 DDR5 128-bit
Procesor Intel pentium Dual Core 2.9 GHz G2020 box
4 GB RAM DDR3
Monitor 1024X768
Cat la % din jocuri duce la: LOW
MEDIU
MARE
ULTRA?
Si ce parere aveti de fiecare piesa?
Funda la care raspunde cat mai corect la toate intrebarile happy

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Iti duce totul pe high-ultra cu minim 30-40 frameuri. sa nu exagerezi cu AA si sa dezactivezi in jocuri V-sync. pe rezolutie mica nu ai treaba cu niciun joc, placa video este foarte potenta iar procesoru este foarte rapid.

31 răspunsuri:
| schajuman1344 a răspuns:

High-Ultra. Componente super!

| taken a răspuns:

Procesorul este slabut si limiteaza placa video care este bunisoara.
Daca placa video ar avea langa ea un procesor bun (un I5 de exemplu) ar fi alta treaba.
Cat % din jocuri...este imposibil sa stie cineva.

| HardCore7750 explică (pentru taken):

Cum adica e limitata placa video? si cu ce?

| taken a răspuns (pentru HardCore7750):

Eu am o placa video mai slaba decat a ta(nVIDIA geforce 9800 GT).
Inainte aveam un procesor dual core de 3 GHz.Am jucat Battlefield 3 cu toate la low si mergea foarte greu, agaţa.
Am cumparat I5-3570 (bineinteles am schimbat placa de baza, memoria RAM) si acum joc Battlefield 3 cu toate la high fara nici o problema.Call of duty black ops nu puteam sa-l joc si acum il joc cu toate la high.
Deci inainte nu puteam din cauza procesorului.
Asa cred.

| HardCore7750 explică:

Ok, multumesc pentru raspunsuri,
o sa zic asta pentru celor care au zis de contra acestui PC,
Ati auzit voi de ivy bridge? laughing

| florin1979 a răspuns (pentru HardCore7750):

Confunda cred pentium 4 soclu 775 sau 478 cu noile celeroane/pentiumuri sandy si apoi ivy bridge pe soclu 1155. pc-ul tau este decent, echilibrat, si suporta orice sandy si ivy bridge (i3, i5 si i7). Nu ai spus ce placa de baza ai, daca ai chipset P67, Z68 sau Z77 vei putea pune si procesoare cu multiplicatorul deblocat, adica i5/i7 cu "k" in coada, pentru overclock. oricum, daca schimbi monitorul, iti ajunge un i5 si o placa video minim HD 7850 ca sa joci LEJER orice joc pe ultra si full hd.

| HardCore7750 explică (pentru florin1979):

Aici e placa de baza: http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/h61m-p20-g3//
Nu vreau neaparat sa duca jocurile pe full HD pe ultra, macar de la mediu in sus, cat sa nu sacadeze.si as vrea sa stiu cam cum duce nfs the run, pe mediu il duce?

| HardCore7750 explică (pentru florin1979):

Si un i3 e scump

| taken a răspuns (pentru HardCore7750):

Si acesta este IvyBridge
http://www.emag.ro/......EBF3NBBBM/
Dar nu este un procesor extraordinar.

| HardCore7750 explică (pentru taken):

Si atunci de ce zici ca procesorul e slab?

| Violente a răspuns:

Doamne, ai pus o întrebare pentru care se cere un studiu amanunțit avand in vedere sistemul tău.

Nu îți ramane decat sa încerci jocurile mai ales că ai un monitor cu o rezoluție mică ai toate șansele să joci orice la HIGH avand in vedere ca placa video este un BEST-BUY, face toți banii.

| charleslouboutin a răspuns:

Procesorul e destul de slab. Si nici placa video nu e cine stie ce!

| HardCore7750 explică (pentru charleslouboutin):

Slabe? zim si cu ce

| panther2007 a răspuns (pentru charleslouboutin):

Asta am spus si eu motiv pentru care am mentionat ca nu e tocmai un pc gaming laughing
Da i-am spus ce ar putea juca

| charleslouboutin a răspuns (pentru panther2007):

Si care iti este ideea, ce ai vrut sa spui?

| panther2007 a răspuns (pentru charleslouboutin):

Ideea e asta
El spune ca are un pc gaming, dar procesorul ce il are nu e tocmai gaming!

| charleslouboutin a răspuns (pentru panther2007):

Asta i-am spus si eu. Nu inteleg rostul "raspunsului" tau.

| HardCore7750 explică (pentru panther2007):

Pai cum sa zic laughing? ca e home office? laughing si nu ma refeream la gamingul extrem, asa, un gaming mic happy

| panther2007 a răspuns (pentru HardCore7750):

Ii poti spune cum doresti da nu gaminglaughing
Gaming mic poti duce asa ca mult spor la game

| panther2007 a răspuns:

Procesorul si placa video sunt cam slabute.
Dar ar trebui sa joci in mod normal urmatoarele jocuri:
F1 2010/2011/2012.
Red alert 3
Starcraft 2
Fifa 12/13
Pes 2010/2011/2012
Nfs the run(in mod normal ar trebui sa duca toata seria NFS)
tEST DRIVE UNLIMITED 2
si cam astea sunt jocurile pe care in mod normal pc-ul tau le poate duce, in mare parte toate din cele mentionate o sa le duca in mediu.
P.S pc-ul tau nu e tocmai gaming

| HardCore7750 explică (pentru panther2007):

Si care jocuri nu ar merge?

| panther2007 a răspuns (pentru HardCore7750):

Battlefield 3 un exemplu

| HardCore7750 explică (pentru panther2007):

Battlefield 3 dupa cum m-am uitat la cerinte il duce pe mediu, parerea mea.

| panther2007 a răspuns (pentru HardCore7750):

Da insa procesorul e problema la mediu posibil nu zic nu

| HardCore7750 explică (pentru taken):

Na, la nfs the run am vazut cerintele, dupa cum arata: procesor Intel core 2 duo 2.4 Ghz, nu e mare diferenta de dual core, in plus are 2.9 ghz nu 2. 4ghz, iar la placa video e mai bun cu mult HD7750, placa are 72GB/s latimea de banda

| taken a răspuns (pentru HardCore7750):

Unele system requirements sunt umflate si putem juca unele jocuri chiar daca nu indeplinim system requirements.

| tudo393 a răspuns:

La rez aia, iti inlocuiesti procesoru(si placa de baza, pentru. ca nu suporta i3, i5, i7) cu un i3 2120 3.3.ghz(500 lei) si ai cam acelasi sistem cu al meulaughing. Numai ca eu am Sapphiretongue.Si crede-ma imi merge orice la max.Dau exemple:
BF3-60-70 fps
MW3-80-90 fps
NFS MW 2012-60 fps(e static, adica nu poate sa creasca.e vreo setare a jocului, iar eu nu am acces la ea)
PES 2013-60 fps(la fel cu nfs mw)
Fifa 2013-nu mai stiulaughingpeste 50 oricum.
Acum ca sa iti si raspund:
pe low cam 80%-85%
pe med. 50% maxim
pe high 25-30%.poate mai putin
iar ultra. extra-5-10% maxim
Si asta la jocuri cu grafica gen cele enumerate mai sus..nu CS!

| HardCore7750 explică (pentru tudo393):

Da, eu zic sa zici de PC-ul meu, nu de al tau laughing

| tudo393 a răspuns (pentru HardCore7750):

Din jocurile alea enumerate de mine iti merg toate macar pe low fara v-sync si fara anti-alising pe rez ta..in rest probabil ca si pe mediu(fifa si pes iti perg la maxim).In rest jocurile de genul(Crysis 3, medal of honer warfighter..iti merg si ele macar pe low).

| danicool12 a răspuns:

E ok ideea e ca duce o proportie mare de jocuri nu vad ce ar putea sa nu duca un joc din componentele tale happy