| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Acum un an și jumătate, mi-am achiziționat un laptop în scopul editării video cât și orice altă activitate obișnuită. Pe numele lui, MSI G63, dacă nu greșesc, cu i7. Dădusem 3500 ron pe el, deci nu pot spune că m-am zgârcit. Ei bine, la acest preț, laptopul mă dezamăgește. Dacă îl deschid și pornesc o aplicație nu se deschide aplicația decât după mult timp, adică nici nu începe să se încarce când dau click, e nevoie de mai multe click-uri. Când scriu ceva în bara de căutare apare scrisul cu delay. Practic o lentoare teribilă pentru activități de bază. E drept, când se deschide, odată și odată, merge ok. Adică editarea video merge pe el, asta după ce "te rogi de el" să deschidă aplicația. Este totuși frustrant pentru că la bugetul ăsta se mișcă ca o rablă cu întârziere.
Țin să menționez că la momentul când l-am achiziționat căutasem windows pe net și costa 500 ron ceea ce mi s-a părut o nebunie, plus că oricum nu mai aveam bani, așa că mi-a instalat un băiat windows din acela la care apare "Activate Windows", știți voi. Știu că nu e ok, poate de la asta vine problema, deși mă gândesc că viteza laptopului ar trebui să țină mai mult de componente. Ce ziceți? E vreo soluție? Aveți idee unde și când pot găsi un windows la un preț mai bun?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Este indicat sa folosesti un SSD in loc de HDD (macar pentru partitia de lucru, C:, recum si memorie RAM suficient de mare (cel putin dublul spatiului alocat programelor incarcate).

2. Dupa un an de folosire, viteza unui calculator scade constant, in lipsa de intretinere.
Sunt o serie de operatii periodice care trebuie vazute si revizuite /reglate:
- scanare aprofundata antivirus
- programele nefolosite - dezinstalate
- fisierele temporare - sterse
- defragmentarea partitiei de lucru (Chappy
- verificarea incarcarii memoriei RAM, CPU, GPU, HDD /SSD, precum si a temperaturilor de lucru

Daca se face intretinerea corecta, atunci sistemul va functiona la parametrii maxim posibili.

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Poti trai fara licenta de Windows mult si bine, Windows este gratuit, oferit de Microsoft pe pagina lor: [scroll pana dai de „Create Windows 10 installation media", bagi un stick si utilitarul ti-l face direct bootabil, mai trebuie sa iti alegi editia si versiunea/limba, etc. si gata] https://www.microsoft.com/en-ca/software-download/windows10
Daca rulezi numai de pe HDD, este si mai rau, in special cand vorbim de componente puternice.
Pana la un upgrade, reinstaleaza Win, instaleaza driverele (de pe siteurile producatorilor, nu face greseala sa folosesti utilitare obscure) si incearca sa rulezi din nou aplicatiile. Nu uita sa faci backupuri!

| Panamax a răspuns:

Am renuntat la Win 10 din acelasi motiv.Acum am pe toate computerele mac os.Si am avut doar software cu licenta.
Nu am nevoie de niciun antivirus, de nicio licenta, nu se blocheaza niciodata, se deschide in mai putin de o secunda.Nu as mai reveni la Windows nici daca imi da gratis computer nou de 3000 Euro.
Nu mai zic cum comunica cu Iphone

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Panamax):

Da, și eu mă gândesc serios să mă mut pe Mac, mai ales că deja am iPhone și iPad. Plus că măcar vine cu sistemul lui de operare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt multe chestii pe care trebuie se la dezactivezi sau activezi ca sa iti mearga bine un laptop. Windows neactivat nu are nicio problema, probabil ai hard disk

| Flavianadx a răspuns:

Ala-i laptop de gaming. La banii aia probabil n-ai ssd si nici prea mult ram. Poate are si probleme cu racirea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si mai zici ca esti batrînul inteleptlaughing

| The10ga2mati a răspuns:

Recomand

www.license-soft.ro

Am cumpărat si este totul ok, livrare instant

| The10ga2mati a răspuns (pentru LPCTSTR):

Asa este poți, dar pretul este infim si nu merita sa mai stai fara

Recomand

www.license-soft.ro

Am cumpărat si este totul ok, livrare instant

| LPCTSTR a răspuns (pentru The10ga2mati):

Nici nu am de ce plati, din 3 comenzi in cmd l-am activat si functioneaza exact cum trebuie.

| The10ga2mati a răspuns (pentru anonim_4396):

Recomand

www.license-soft.ro

Am cumpărat si este totul ok, livrare instant

| flixbuster a răspuns:

Instalare incompleta/incorecta si/sau hardware defect.

Si cu 4GB RAM si HDD si tot nu are voie sa se miste in halul in care il descrii.