| MmoooTtttt a întrebat:

Am 6 ventilatoare, 4 de 3 pini și 2 de 4 pini.
Am înțeles că îmi trebuie un fan controler, dar găsesc doar cu 4 pini si am auzit de la alte persoane că dacă le conectez pe cele de 3 pini la acel fan controler cu 4 pini le tine la turație maximă. Voi ce îmi recomandati/ce sfat îmi dați?

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Alea cu 3 pini nu au control al turatiei, au doar +,-, masa.

| Bizon95 a răspuns:

Daca ai controller pe 3 pini
alea pe 4 pini merg binemercic
alea pe 4 pini sunt pentru procesor, mai scumpe and all that good SHlT

iar, eu am vazut invers, la, laptop-ul meu s-a umplut ventilatorul "brushless" de praf, NU am putut sa il desfac fara sa il stric, iar pana am luat altul pe care l-am gasit numai pe e-bay am improvizat cu un ventilator de la un laptop mai vechi, pe care l-am taiat si care avea numai 3 fire fata de 4 al meu, si ala a mers NUMAI la viteza maxima, daca nu ar fi facut asta nu mai luam nimic de pe ebay pentru ca mergea bine mericic!

| PainTech a răspuns:

Alea cu 3 pini oricum merg la maximum. Al patrulea pin se ocupa ( in mare ) de controlul turatiei. Deci e ok.