| Flavius_Andrei_1996 a întrebat:

Salut. Am cautat pe net, dar nu am gasit raspunsuri concrete sau poate nu stiu unde sa caut. Inlocuirea bateriei telefonului poate imbunatatii performanta sau cel putin sa fie aproape ca la inceput? Voiam sa stiu daca merita acest efort. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Ai cautat si in engleza? Raspunsul e da, se poate sa mearga ca nou dupa aceea, asta in cazul cel mai fericit, evident. Eu apreciez mult ca te gandesti sa schimbi bateria in loc sa arunci telefonul cu totul si sa-ti iei altul.

https://www.consumerreports.org/......505801460/

| Flavius_Andrei_1996 explică (pentru dullcat):

Pai am un S20 FE si mi se pare ok asa ca telefon, dar ma supara ca nu mai tine baterie si se misca mai greu ca inainte, plus ca se incalzeste cand repede cand folosesc maps, tiktok si orice joc. Am facut un test de diagnosticare in Samsung members si scrie la starea bateriei ( durata: slaba), capacitate 4500 mAh (tipic). Nu inteleg, trebuie schimbata?

| Flavius_Andrei_1996 explică (pentru Flavius_Andrei_1996):

Am mai folosit un program din PlayStore in care scria ca sanatatea bateriei este de 73%. Din ce stiu eu parca nu trebuia sa scada sub 80%. Pe mine ma interesa daca va ajuta telefonul la performanta sau nu. Ca daca nu, imi iau s24 si cam atat. Nu stiu ce sa zic.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Bateria are legatura in primul rand cu autonomia, cand vorbim de performanta unui telefon ne referim la CPU si GPU, RAM sunt cele care dicteaza performanta unui telefon
totdeauna la un telefon este bine sa pui o baterie originala, cand o inlocuiesti pe cea veche, uzata