| HonJhon a întrebat:

Salut! Am cumpărat o sursa de 24 pini și placa de baza are doar 16.Am auzit că este un adaptor pentru așa ceva dar as putea face să meargă și fără adaptor?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Nu are cum sa mearga fara adaptor, si adaptoarele sunt greu de gasit.
Incearca sa cauti dupa modelul sursei, nu al placii de baza.
Toate sistemele preasamblate de marii integratori (DELL, HP, ACER, FUJITSU, ETC) au surse proprietare, tocmai ca sa nu poata fi schimbate, adaugate placi video puternice in sistem, etc).
Uneori nici macar nu o sa gasesti adaptoare la ATX, iar cand gasesti, considera ca l-ai prins pe Dumnezeu de picior.