| Mitrutz_Mitrut_1997 a întrebat:

Am dat comanda pe Altex de un laptop, mai anume asta http://www.altex.ro/......-2gb-linux imi ajunge maine, dar ma confrunt cu o problema, mai exact sistemul de operare.
In specificatiile laptop-ului scrie "Sistem de operare - Linux", si eu vreau sa instalez Windows 7 Ultimate 64-bit. De exemplu, la un laptop Asus, scrie "Sistem de operare - Free DOS", iar la acest Acer scrie Linux.
Asta inseamna ca nu il pot schimba si va trebui sa raman cu Linux? Pentru ca din cate vad pe net, unii oameni au incercat sa-l schimbe si nu l-au putut schimba in Windows.
Intrebarea mea este, voi putea sa schimb din Linux in Windows? Daca pot sa schimb, cum fac asta? Mentionez ca stiu sa instalez un Windows pe un PC Desktop.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Poti baga windows, de ce nu? Deci cand iti soseste laptopul, trebuie sa ai cd sau dvd bootab-il cu windows.Ce inseamna boot-abil? Inseamna ca laptopul poate rula din cd/dvd atunci cand bagi acest cd/dvd boot-abil.Deci,deschizi laptopul, bagi cd/dvd-ul cu win 7 si dai restart. Esti pregatit sa apesi orice tasta atunci cand pe fond negru apare un scris gen: „boot attapi from cd" sau„ press any key for boot.". Apasand pe orice tasta cum scrie acolo sistemul incepe instalarea din cd. Cand ajungi la partitii, dai pe partitia cu linux si formatezi.Astfel se sterge linuxul si in continuare se instaleaza windowsul din cd.

Daca nu iti apare pe fond negru ce ti-am scris mai sus, trebuie ca la pornire sa apesi tastele aferente pentru a intra in bios si de acolo urci sus optiunea de a rula la pornire din cd/dvd.

Punand aceasta intrebare, imi dau seam ca nu te prea pricepi, de aceea, la instalarea windowsului chemi pe cineva care stie.Sau daca ai mai instalat vreodata windows, faci asa cum am zis. cand ajungi la partitii, stergi partitia cu linuxul. E figurat part 1 sau part C. Bafta.

| FlorinCiokan a răspuns:

Nu am auzit inca sa nu se poata schimba sistemu de operare. Poti! E exact ca la PC cu DWD bootabil sau Stick bootabil il instalezi. Daca nu merge windows 7 trebuie sa mearga 8-8.1 sigur.