| SSaleu20 a întrebat:

Salut, am doar 1 loc ( sis fan) pe placa de baza si vreau sa pun 2/3 ventilatoare... Cum pot sa fac!? Exista vre.un hub pentru asa ceva?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu poti. Va fi un consum prea mare nesuportabil de placa de baza. In rest fa cum ti-a spus iwefgOficiall!

Bula
| Bula a răspuns:

Nu poti conecta mai multe ventilatoare la conectorul sis fan.
Daca doresti sa mai pui ventilatoare, poti monta cu 2 fire, chiar mai multe. Firul negru se leaga la firul negru de la alimentare, iar firul rosu se poate lega pe firul rosu (+5V, turatie mica) sau la firul galben (+12V, turatie mare).
Pentru conectare ai nevoie de mufe potrivite (ca cel de pe hard disk), fire pentru prelungirea celor de pe ventilatoare, respectiv cositor (fludor), pistol sau ciocan de lipit si banda de izolat.
Este bine sa chemi un prieten electronist pentru a face legaturile ca lumea, in caz contrar risti sa faci un scurtcircuit si sa arzi componente!

| iwefgOficiall a răspuns:

Nu face asta va ceda mufa in timp.
Daca vrei sa mai adaugi inca 2 ventilatoare punele direcs pe sursa ia ventilator cu mufa molex acum mai depinde si ce fel de sursa ai daca ai 600 de watti poti sa pui vreo 6 atatea am eu si nu am nici o problema!