| Mihai1111111111 a întrebat:

am facut rost de o boxa si cand o bag prin radio se aude destul de tare. Cand o bag in calculator se aude foarte incet...Ce poate sa aiba? dau funda la cel care ma rezolva

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Impedanța de ieșire de la placa de sunet e mai mare decât ceade la radio, așa se explică faptul că la radio se aude tare și de la calculator nu, sau depinde ce boxă îi și cum ai legat-o la radio. Dacă ai legat-o paralel cu difuzoarele din acesta e normal să se audă tare deoarece sunetul e amplificat, iar sunetul ce iese de la calculator nu este, deci ai nevoie de un aplificator. Dacă tot nu vrei să dai banii pe un set de boxe pentru pc, ce au incorporate un aplificator din construcție, dar fiind de gabarit foarte mic nu îți dai seama că acesta există în ele, și ai în casă 2 radiouri mai vechi și funcționale, poți face chiar tu un set de boxe home made.Detalii dacă te interesează. Succes

| MariusMercenarul a răspuns:

E de la mufa, ii simplu daca ai boxe mai vechi de la un PC, tai mufa aia verde si inlocuiesti la boxa prezenta care o ai si problema rezolvata, dar ATENTIE cum legi firele!

| maryus24 a răspuns:

Daca introduci o boxa in alte boxe se aude mai tare deoarece boxele au un fel de amplificator si atunci face sa se auda mai tare.

| Electrik22 a răspuns:

Ai verificat daca ai volumul dat la maxim din Windows?