| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am găsit un motoraș de 1000w care a fost de la un robot de bucătărie, ce as putea face cu el? Vreo șansă să pot face o mașinuta?

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Ai putea faxe un cavity heater. In principiu sunt doi cilindri unul in altul aliniati, iar unul dintre ei se invarte (cel interior) la viteze de peste o mie de rotatii pe minut.

Intre cei doi cilindri se pune un lichid (apa, ulei de masina, etc). Cilindrul interior trebuie sa aiba niste asperitati pentru ca cu ajutorul lor rupe tensiunea superficiala a lichidului.

In principiu genereaza caldura.