| Bilii a întrebat:

Salut. Am gtx 1060 6gb. I3 10100f 16gb ram ddr4 2666mhz. E bine daca fac upgrade la rtx 3070, i9 11900KF? (Placa mea de baza suporta doar 10th gen. Deci trebuie sa iau si alta placa de baza) am 1920 full hd

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"E bine daca fac upgrade la rtx 3070"

Daca vrei sa te bucuri de tehnologia ray tracing e bine, daca nu, nu

Tu stii ce anume vrei de la o placa video nu pot decide eu pentru tine

Daca iti doresti da, fa acesta schimbare, dar cum ai zis si tu, ai de schimbat placa de baza+placa video+procesor, la asta adaugi si alta sursa cel mai probabil (intuiesc) si chiar RAM la alta frecventa si uite asa ajungi la niste costuri maricele
Nu face prostia insa sa cumperi second-hand, si mai ales de la dubiosi, piese de PC second-hand as cumpara doar de la societati comerciale care imi pot da factura si garantie! Dubiosii care au "minat" cu GPU/CPU, NU!

In ceea ce priveste rezolutiile, Full HD este considerat 1080p nu 1920, asta pentru ca se descriu pixelii pe verticala si orizontala, iar rezolutia o incadreaza cei de pe verticala : 1920x1080 = 1920 e pe orizontala si 1080 pe verticala, deci fullHD este considerat 1080p

3840x2160= 4K, 4K corespunde 2160p si nu 3840, ai inteles ideea

Bani sa ai ca poti realiza orice, cand e vorba de PC-uri

| NLS a răspuns:

Ce buget ai?
Doresti sa ramai la FullHD (1920x1080) in urmatorii 4-5 ani?
Cam ce jocuri joci?

Daca te-ai hotarat sa schimbi placa de baza, nu inteleg de ce nu alegi cu cap.
11900KF e un monstru, care are nevoie de un cooler potent (pentru ca rezulta multa caldura), si pe care nu il vei folosi oricum la maxim pentru gaming la FullHD.
Consuma si extrem de mult curent.

AMD 5800X3D sau noul 7800X3D sunt cele mai puternice procesoare pentru gaming, datorita cantitatii uriase de memorie cache L3.

Un sistem bazat pe socket AM4 (pentru 5800X3D) chiar nu costa atat de mult, si minim 6 ani nu ai treaba.
Poti (si recomand) daca iti permiti, sa folosesti o placa video nVidia cu el, in special daca doresti RayTracing si DLSS.

Placile video din seria 7000 de la AMD sunt foarte bune, si mai ieftine (7800XT) dar nu stau atat de bine la RayTracing.

pret 5800X3D = 1600 RON
pret 7800X3D = 2150-2260 RON

pret 11900KF = 2400-2600 RON
pret 11900K = 2550 RON

PS: si intre placile de baza exista diferenta de pret, cele AMD sunt putin mai ieftine.

Problema e alta: oricare dintre aceste 4 procesoare ar lucra mult mai eficient cu memorie la frecventa mai mare
(4000 MHz, latenta CL16 sau CL17 )

780X3D are nevoie bineinteles de memorie DDR5, la frecventa decenta (6000MHz, latenta CL 32 daca se poate, etc)