| Chasles a întrebat:

Am nevoie de ajutor, la o problema ciudata: intr-o dimineata, membru familiei mele X si-a deschis laptopu si a vazut ca multe informatii au fost sterse din acesta (foldere, documente etc.). Dupa cateva zile, Y a deschis alt laptop si o partitie intreaga era stearsa, precizez ca era partitia customizata/adaugata. Dupa ce ne-am dat cu parerea, am ajuns la concluzia ca a fost doar o intamplare ciudata. La fel, au trecut vreo 2 zile, si Z s-a dus la facultate, ca are desktopu acolo, ce sa vada, avea fisiere sterse din el. Cred ca toate pc-urile aveau windows 10 nelicentiat, precizez ca un contraargument fata de windowsu nelicentiat este ca stergerea anumitor fisiere a parut selectiva (la X materiale legate de facultate+alte lucruri imp, la Y legate de servici si alte lucruri personale importante, lui Z inca nu stiu, ca de abia am aflat ca i s-au sters); mai precizez ca toate pc-urile erau legate de numele de fam. "Popescu", ma refer la conturi de gmail/yahoo/etc. Ce e in spatele acestor probleme, sau ar trebui sa intreb cine? Acu' ma astept sa mi se stearga si mie chestii de prin PC...

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu am auzit ca windowsul sa stearga documente random. Auzeam de niste zvonuri ca o sa stearga aplicatii si jocuri piratate. Dar ma indoiesc serios de asta.
Eu zic ca aveti un virus, ati purtat un stick sau un CD contaminat dintr-un PC il altul, sau mailuri, sau altceva... Scoate un antivirus pe un stick bootabil si da cate un scan la fiecare:
http://romicaprihor.blogspot.ro/......usare.html

| MarianM009 a răspuns:

Eu zic ca A ori are parola de la calculator/laptop si isi face de cap prin lucrurile altora voit.
Daca nu sunt calculatoarele voastre si este un administrator atunci el poate sa "curete" pe acolo daca nu aveti parole.
Cu ori fara liceenta nu are legatura cu stersul datelor asa random.
Nu am auzit de virusi sa-ti stearga random partitii si alte cele. Dar poate o fi si asta...