| adryan_4792 a întrebat:

Am o imprimanta Canon MG2450 si mi s-a terminat cartusul negru.l-am incarcat si acum imi da eroare "the ink has run out"...ce ii mai pot face?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Metoda respectivă ar fi avut cam 90 % şanse să funcţioneze :D
Din păcate, cel mai probabil, cei de la refill au "distrus" contactele electrice de pe capătul cartuşului :(

Mai poţi face câteva încercări :
* poţi reinstala imprimanta ( evident, întâi o dezinstalezi, dai restart, apoi o reinstalezi )
* poţi încerca să schimbi cartuşul cu unul vechi - dacă dă eroare închizi, apoi redeschizi imprimanta şi, dacă obţi eroare, schimbi cartuşul cu cel refilat
* poţi încerca să schimbi celălalt cartuş cu unul vechi şi refaci paşii de mai sus, etc.

Din păcate, restul sunt doar "încercări" şi, de cele mai multe ori, nu dau rezultate...

Dacă nici o metodă nu dă rezultate, atunci trebuie să cumperi un cartuş nou :(

Iar pe viitor ÎNVAŢĂ-TE să refillezi TU cartuşul, acasă - este "kit de refill"!
http://www.erefill.ro/......6-cl546xl/

http://www.erefill.ro/......ack-100ml/
Astfel poţi refilla cartuşul FĂRĂ să-l scoţi din imprimantă şi nu mai ai probleme să nu-l recunoască :)

Sau, poţi folosi un sistem CISS :
http://www.cameredigitale.ro/......neala.html

http://www.prioritar.ro/......40-7563209

Eu am CISS pe un Canon MP190 de vreo 4 ani şi am schimbat doar o SINGURĂ dată cartuşele =))
Şi îl folosesc INTENSIV!

O zi frumoasă!

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Altul!

| AlynaSp a răspuns:

''The ink has run out '', asta inseamna ca s-a dezinstalat din calculatorul/laptopul tau. Daca nu ai instalat-o in laptop/calculator v-a trebui sa iti iei alta!

| adryan_4792 explică (pentru K0sti):

Chiar nu-i pot face nimic...adica sa resetez cartusul imprimanta ceva?

| K0sti a răspuns (pentru adryan_4792):

Incearca, alta solutie nu ai...
Alta data sa nu va mai luati porcarii din astea de imprimante...sa va luati laser!

| adryan_4792 explică (pentru AlynaSp):

O sa iau un cartus nou. dupa ce il pun o sa mearga sau trebuie sa resetez ceva?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deoarece ai reîncărcat acel cartuş, nu-l mai recunoaşte ca fiind plin ( ca la unul nou )!
Dar, poţi să ANULEZI eroarea prin apăsarea timp de 5-10 secunde a butonului "Resume/Stop/Reset" big grin
Atât doar că, după asta, imprimanta NU va mai arăta nivelul de cerneală din cartuş - oricum, acest lucru NU te interesează laughing

Vezi detalii la linkul :
https://printerthinker.com/canon-pixma-mg2450/

Toate cele bune!

| adryan_4792 explică (pentru bursuc001):

Am incercat si cu anularea nivelului si tot nu merge...clipeste becul B de 16 ori. Altceva ii mai pot face sau iau alt cartus?