| Alexfiru10 a întrebat:

Salut, am o întrebare, ași dori sa cumpar o centrala pe lemne si am o casa de aproximativ 400m2 ma puteti ajuta cu cateva informati (ex. de cati kw sau de cati litiru sau alte informati utile)multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

50 W/m3. Adica daca ai o suprafata de 400 mp la 2, 7 metri inaltime ai 1080 m3. 1080 X 50 si impartit la 1000 iti da 55 Kw. Asta daca este o casa mediu izolata. Exemplu: https://www.arenainstalatiilor.ro/......-kw-p18607

Bula
| Bula a răspuns:

La o cladire cu suprafata mai mare de 200m2 este indicat sa se ia in calcul suprafata si izolatia peretilor exteriori, precum si zona unde este cladirea.
Ia legatura cu un proiectant energetic, sa faca o evaluare la fata locului si sa faca si proiectul necesar pentru incalzire!
Un sistem de incalzire bine gandit si facut poate face mare diferenta la costul incalzirii!

| Pleuratous a răspuns:

Nu lua de la nimeni sfaturi în asemenea lucru, cei de unde îți cumperi centrala îți calculează pe loc de câți KW ai nevoie. Ei se asigura de acest lucru.