| AleixD a întrebat:

Am o intrebare. Daca am filmat ceva anume cu telefonul mobil si pe fundal se aud niste zgomote, insa vreau ca videoclipul filmat sa il pun ca background pentru o piesa mp3. Cu ce program as putea sa fac acel clip filmat de mine mut?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Recomand si eu un program cu care lucrez si anume Sony VEGAS Pro, este usor de folosit pentru ceea ce doresti sa faci tu, mai greu este de descarcat happy

| NLS a răspuns:

Audacity (gratuit)

Sau mai simplu, direct din programul de editare: Blender, OpenShot, Shotcut, DaVinci Resolve, Magix Vegas, Pinnacle Studio, Camtasia, Premiere, etc

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Nu vreau sa te contrazic dar audacity stie canale speciale de video si separat audio? eu din cate imi amintesc nu are asa ceva

El are nevoie de un program complex de editare audio-video, ca sa anuleze sau sa dea pe MUTE canalul audio din acest proiect complet care este videoclipul filmat.

| NLS a răspuns (pentru Simpatic):

True, cu Audacity sau Audition nu merge.

Eu folosesc Resolve și în asta merge foarte ușor.
Selectezi pista audio cu tasta Alt apăsată, (sa nu selectezi și video ul),... și apeși D.
Sau mergi în modulul pentru audio (Fairlight) și ai un slider in panelul din dreapta sus (parca Clip Volume se numeste).

| AleixD explică:

Va multumesc mult tuturor happy :*

| NLS a răspuns (pentru AleixD):

Si Magix Vegas Pro e foarte ok, (asa se numeste de vreo 4 ani, a fost cumparat de Magix)

Insa am amintit de DaVinci Resolve pentru ca e gratuit (adica are si o versiune gratuita)

O gasesti daca derulezi pagina pana jos

https://www.blackmagicdesign.com/......ciresolve/