| Bytzy88 a întrebat:

Salut
Am o intrebare legata de EXCEL.
Exista o functie care nu iti da voie sa scrii un cuvant pe o coloana daca acel cuvant nu este trecut intr-o alta coloana sau intr-un alt sheet folosit ca baza de date.
Adica,daca eu am o lista de produse in baza de date si scriu un produs care nu se gaseste acolo sau nu il scriu corect, nu imi da voie sa scriu si imi spune ca trebuie trecut intai in baza de date si apoi in coloana respectiva.
As vrea sa stiu cum se numeste functia respectiva.
O am intr-un tabel la serviciu, deci exista.

Răspuns Câştigător
| DumitruS a răspuns:

Nu e o functie, se numeste "data validation" si-ti permite sa completezi un camp doar dintr-o lista prestabilita.

| Bytzy88 explică (pentru DumitruS):

Multumesc!
Rezolvat.
Ai funda! happy

1 răspuns: