| F3l1x a întrebat:

Am o mica curiozitate :D Placa mea de baza cere socket AM3 la procesor ( momentan am AMD Sempron de 2.6 GHZ (single core) ) si eu vreau sa imi pun un quad core (desigur tot cu socket AM3 ) Acum, intrebarea este : ar functiona? vreau sa zic daca nu cumva mai trebuie sa schimb vreun detaliu pentru a functiona.Si mai am inca una :-" : Am placa video NVidia Geforce 210. Ar merge sa imi pun NVidia Geforce 610? http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt- 610
Daca nu merge ceva,sa imi spuneti si de ce va rog, ca sa stiu ce ar trebui sa schimb :o3

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Ce placa de baza ai?
2. Vezi ca pe pagina producatorului gasesti o lsita cu ce procesoare sunt compatiile cu placa ta de baza. Eu ti-as recomanda un phenom, dar sa cauti sau sa zici ce placa de baza ai.
2. Interesanta exprimarea lui moartea 911, unde la el pasta e un fel de lipici. Dar ma rog, fiecare cu cat stie...
3. Nu mertia schimbul la gpu(placa video). Atat gt210 cat si gt 610 sunt placi foarte slabe. iar daca tu vrei gaming, eu as reunta la ideea de quad-core, si m-as multumi cu un dual-core/triple core si o placa video mai puternica, deoarece placa video face 70-80% din jocuri.

| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Sa vedem ce avem aicea.
1 Place de baza socket Am3.
Daca schimbi procesorul trebuie sa ai pasta termo conductoare pentru ca aceea pasta se lipeste cu colerul ca sa poata raci procesorul.
Daca nu este pus bine coolerul sau pasta termoconductoare va merge greu sau se incalzeste foarte repede procesorul.
Da si merge sa schimbi si functioneaza.

Da merge sa schimbi placa video ca tot Nvidia este nu o sa ai probleme deloc numai sa ai grija cum montez placa video.
Numai ca difera puterea si viteza in rest daca le schimb nu se intampla nimic dar sa le pui bine si correct altfel face zgomot sau nu merge prea bine.

La cooler acolo sa pui pasta termo-coductoare ca sa iti mearga.(Este un fel de lipici).